JAK VYBRAT MÍSTO KONÁNÍ OBŘADU A HOSTINY?
Místo na svatbu a catering

JAK VYBRAT MÍSTO KONÁNÍ OBŘADU A HOSTINY?

Co všechny při výběru zohlednit? Kolem výběru místa na svatbu se točí desítky otázek, v dnešním článku se vám tedy pokusíme poradit, na co hlavního se zaměřit, aby volba vašeho svatebního místa byla tou pravou.

17.1.2020

Vzdálenost od vašeho bydliště

Některé páry neváhají kvůli určitému místu cestovat třeba i přes celou republiku, případně do zahraničí, klasická česká svatba se však obvykle soustředí do okruhu cca 30 km (max. 50-60, zkrátka do hodiny jízdy) od místa bydliště (alespoň jednoho ze) snoubenců. Zkuste se tedy poptat mezi svými známými, co by vám doporučili oni, navštívit svoji matriku (matrikářky vyjíždí na všechna místa spadající pod jejich region, proto s vám budou schopny fundovaně poradit), nadhodit dotaz na FB skupině vašeho města nebo navštívit svatba.cz, kde je také z čeho vybírat. Dojezdová vzdálenost je důležitá pro vaše hosty, ale také pro vás, protože čím dále to budou hosté na vaši svatbu mít, tím spíše byste měli uvažovat nad myšlenkou jim nejen zajistit, ale především (alespoň částečně) uhradit ubytování.

Obřad a hostina zvlášť nebo vše na jednom místě?

Pokud máte tu možnost, jednoznačně se rozhodněte pro druhou variantu! Ideální je, pokud na daném místě můžete absolvovat i ranní přípravy, hosté se zde rovnou potkají, a když je možnost se zde nejen vzít a užít si svatební hostinu, ale rovnou zde strávit i svatební noc, pak je to místo s velkým M, protože vám odpadne spousta starostí, zejména s přejezdy. V okolí Prahy je například jedním z takových míst, kde najdete opravdu všechno na jednom místě VOLCANO COMPLEX, kde si můžete vychutnat svatební obřad přímo na úpatí Prokopského údolí – pouhých pár minut od centra Prahy, ale přesto obklopeni nádhernou přírodou chráněné přírodní rezervace, nabízí však i možnost obřadu uvnitř, v případně špatného počasí, a co se hotelu, jeho prostředí a vybavení, servisu ze strany personálu i kuchyně týče, můžete si být jisti, že díky jejich bohatým zkušenostem se svatbami budete po té své psát pozitivní reference!

Catering vs místní kuchyně

Svatby s cateringem jsou oblíbené zvláště mezi snoubenci, který mají poměrně napjatý svatební rozpočet, protože se tak dá výrazně ušetřit. Nejen totiž, že se do cen cateringu nepromítají režijní náklady, ale především – většina cateringových společností nabízí možnost, abyste si alkohol zajistili sami nebo jej pro vás mohou zajistit na tzv. „komisní prodej“ tzn., že hradíte pouze to, co se vypije a zbytek se vrátí na sklad. Dobrý catering nabízí v rámci svých služeb samozřejmě také servis a k jídlu v základu obvykle i nealko (vody, kávu, čaj).

Naopak pokud se rozhodnete pro místo, kde se vaří, svatbu máte zcela bez starostí – tou jedinou je se pouze domluvit na tom, co se bude jíst a pít, a poté vše zaplatit. Při rozhodování berte v potaz i to, že pokud zvolíte catering, budete si muset pohlídat spoustu věcí na pozadí jako: „Je v místě konání svatby dost chladniček?“ „Kdo se bude o vaše hosty starat až do konce svatby, pokud catering odjíždí třeba kolem desáté večer?“ „Kdo a kde bude umývat nádobí?“ „A zamykat prostory, kde slavíte...?“ „Je na vámi zvoleném místě dost inventáře?“ „Pokud ne, má jej váš catering k dispozici a za jaké ceny?“ To všechno jsou otázky, kterými byste se měli zabývat!

Vybírejte včas!

Místa, kde se svatby konají často, a která se mezi snoubenci těší oblibě mívají plno i na rok a více dopředu, proto je důležité zamluvit si místo konání obřadu i hosty hned poté, co stanovíte datum svatby a jakmile si ověříte, že je vaše vysněné místo k dispozici, ještě ten den volejte na místní matriku, zda vás ve vámi předvybraný termín oddají, případně se poohlédněte po církevním oddávajícím jiné než katolické církve (ti oddávat mimo vysvěcenou půdu nesmějí!) nebo zarezervujte symbolický svatební obřad – ten bývá k nerozeznání od toho pravého, jen je šitý vám na míru.

Co ještě při výběru místu zohlednit?

Možnosti parkování pro vás i VŠECHNY vaše hosty. Dostupnost ubytování v různých cenových relacích. Vzdálenost místa konání obřadu od místa konání hostiny. Úroveň tamější kuchyně. Případná časová omezení délky svatební hostiny (zejména kvůli hluku). Možnost dopravy vašich hostů tam a zpět. To, jestli jsou prostory vhodné pro váš počet hostů. Zda je zde dost místa a vhodné podmínky pro zázemí cateringu, rozhodnete-li se pro něj. Nebo také to, jestli je tu možnost absolvovat i ranní přípravy nevěsty a ženicha. A myslete samozřejmě i na mokrou variantu, jak pro obřad, tak hlavně hostinu!

Za celou redakci přejeme, ať se vám výběr místa podaří a i díky němu pak na svatbu vzpomínáte po celý život s láskou!


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Místo na svatbu a cateringNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Zájemci o prezentaci na Svatba.cz©2019 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena