Místo na svatbu a catering

Jak vybrat místo na svatbu?

Najít a případně rezervovat místo na svatbu by pro všechny snoubence mělo být tím prvním, co při svatebním plánování udělají. Jakmile máte svatební místo, můžete už vymýšlet styl, barvy, šaty, dort… ale jak místo vybrat a kde hledat?!

19.10.2021

Perfektní místo na svatbu splňuje hned tři základní požadavky: váš termín nemá rezervovaný, majitelé a personál jsou milí a vstřícní, a prostředí zcela odpovídá vaší vysněné svatbě. Abyste však byli s místem skutečně spokojení, je třeba výběr předem promyslet. Proto jsme pro vás připravili průvodce tím, jak takové dokonalé svatební místo vybrat. Na co se tedy zaměřit?

OBŘAD A HOSTINA ZVLÁŠŤ NEBO VŠE NA JEDNOM MÍSTĚ?

Pokud máte tu možnost, jednoznačně se rozhodněte pro druhou variantu! Ideální je, pokud na daném místě můžete absolvovat i ranní přípravy, hosté se zde rovnou potkají, a když je možnost se zde vzít, užít si svatební hostinu a rovnou zde strávit i svatební noc, pak je to místo s velkým M, protože vám odpadne spousta starostí, zejména s přejezdy.

CATERING VS MÍSTNÍ KUCHYNĚ

Svatby s cateringem jsou oblíbené zvláště mezi snoubenci, který mají poměrně napjatý svatební rozpočet, protože se tak dá výrazně ušetřit. Nejen totiž, že se do cen cateringu nepromítají režijní náklady, ale především – většina cateringových společností nabízí možnost, abyste si alkohol zajistili sami nebo jej pro vás mohou zajistit na tzv. „komisní prodej,“ tzn., že hradíte pouze to, co se vypije a zbytek se vrátí na sklad. Dobrý catering nabízí v rámci svých služeb samozřejmě také servis a k jídlu v základu obvykle i nealko (vody, kávu, čaj).

Naopak pokud se rozhodnete pro místo, kde se vaří, svatbu máte zcela bez starostí – tou jedinou je domluvit se na tom, co se bude jíst a pít, a poté vše zaplatit. Při rozhodování berte v potaz i to, že pokud zvolíte catering, budete si muset pohlídat spoustu věcí na pozadí jako: „Je v místě konání svatby dost chladniček?“ „Kdo se bude o vaše hosty starat až do konce svatby, pokud catering odjíždí třeba kolem desáté večer?“ „Kdo a kde bude umývat nádobí?“ „A zamykat prostory, kde slavíte...?“ „Je na vámi zvoleném místě dost inventáře?“ „Pokud ne, má jej váš catering k dispozici a za jaké ceny?“ To všechno jsou otázky, kterými byste se měli zabývat!

jak vybrat cattering

VYBÍREJTE VČAS!

Místa, kde se svatby konají často, a která se mezi snoubenci těší velké oblibě mívají plno i na rok a více dopředu, proto je důležité zamluvit si místo konání obřadu a hostiny hned poté, co stanovíte datum svatby. Jakmile si ověříte, že je vaše vysněné místo k dispozici, ještě ten den volejte na místní matriku, zda vás ve vámi vybraný termín oddají, případně se poohlédněte po církevním oddávajícím jiné než katolické církve (ti oddávat mimo vysvěcenou půdu nesmějí!) nebo si zarezervujte symbolický svatební obřad, který bývá nerozeznání od toho pravého - jen je šitý vám na míru.

UJASNĚTE SI, JAKÝ STYL SE VÁM LÍBÍ

Všechny představy o dokonalé svatbě je třeba si aspoň trochu ujasnit ještě předtím, než místo začnete hledat. Pokud máte vysněnou jednoduchou přírodní svatbu, asi se nebudete chtít brát na zámku. Naopak máte-li vysněné třeba korzetové svatební šaty se širokou sukní, na statku budou působit nepatřičně.

URČETE SI PŘIBLIŽNÝ ROZPOČET

Jakmile víte, kolik celkem můžete za svatbu utratit, snadno pak z výběru vyřadíte místa, která si nemůžete dovolit. A naopak, když seženete místo, jehož pronájem je levnější než jste předpokládali, můžete pak více investovat třeba do svatebních dekorací.

rozpočet na místo na svatbu

ROZMYSLETE SI PŘIBLIŽNÝ POČET HOSTŮ

Každé svatební místo má nějakou kapacitu, která je pro vás samozřejmě závazná. Rozmyslete si proto, jestli chcete malou nebo větší svatbu, stanovte si přibližný počet hostů a podle toho vybírejte. Pokud chcete mít svatbu venku, na obřad samozřejmě limitovaní nebudete (snad jen počtem židlí), ale s hostinou už byste mohli mít problémy.

VZDÁLENOST OD VAŠEHO BYDLIŠTĚ

Některé páry neváhají kvůli určitému místu cestovat třeba i přes celou republiku, případně do zahraničí, klasická česká svatba se však obvykle soustředí do okruhu cca 30 km (max. 50-60, zkrátka do hodiny jízdy) od místa bydliště (alespoň jednoho ze) snoubenců. Zkuste se tedy poptat mezi svými známými, co by vám doporučili oni, navštívit místu příslušnou matriku (matrikářky vyjíždí na všechna místa spadající pod jejich region, proto s vám budou schopny fundovaně poradit), nadhodit dotaz ve FB skupině vašeho města nebo navštívit katalog míst tady na svatba.cz, kde je také z čeho vybírat. Dojezdová vzdálenost je důležitá pro hosty, ale také pro vás, protože čím dále to budou hosté na svatbu mít, tím spíše byste měli uvažovat nad myšlenkou jim nejen zajistit, ale především (alespoň částečně) uhradit ubytování.

CO JEŠTĚ PŘI VÝBĚRU MÍSTA ZOHLEDNIT?

Možnosti parkování pro vás i VŠECHNY zúčastněné. Dostupnost ubytování v různých cenových relacích. Vzdálenost místa konání obřadu od místa konání hostiny. Úroveň tamější kuchyně. Případná časová omezení délky svatební hostiny (zejména kvůli hluku). Možnost dopravy hostů tam a zpět. To, jestli jsou prostory vhodné pro svatbu vašeho rozsahu. Zda je zde dost místa a vhodné podmínky pro zázemí cateringu, rozhodnete-li se pro něj. Nebo také, jestli je tu možnost absolvovat i ranní přípravy nevěsty a ženicha. A myslete samozřejmě i na mokrou variantu, jak pro obřad, tak hlavně hostinu!

místo na svatbu déšť

ROZHOĎTE SÍTĚ

Poptejte se známých, kde měli svatbu oni nebo jestli o nějakém hezkém místě vědí. Podívejte se do našeho rozsáhlého katalogu, kde určitě najdete tipy, které si zamilujete. A rozhodně čtěte recenze - je dobré vědět, na co se připravit.

A KONEČNĚ: MÍSTO PŘED REZERVACÍ NAVŠTIVTE

Jakmile pošlete na dané místo poptávku, domluvte si osobní návštěvu. Lépe si tak představíte samotný obřad i rozložení stolů v restauraci a živě si zde promítnete vhodné dekorace a květinovou výzdobu. Ale také se díky návštěvě seznámíte s personálem a zjistíte, nakolik jsou schopni vyjít vstříc vašim požadavkům.

Za celou redakci přejeme, ať si vyberete správně a i díky tomu pak na svoji svatbu vzpomínáte po celý život s láskou!


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Místo na svatbu a cateringNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2021 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena