Místo na svatbu a catering

Svatební hostina

Minulý týden jste se u nás mohli dočíst, jak vybírat místo konaní obřadu i hostiny, kde najdete vše all in one. Dneska jsme si pro vás připravili zvlášť pouze téma „svatební hostina“ a budeme se mu věnovat malinko podrobněji. Tady jej tedy máte... Téma svatební hostiny je opravdu široké, proto jsme je tentokrát rozdělili hned do tří jakýchsi „podotázek.“

30.11.2021
  • Ta první zní – catering nebo restaurace?
  • Druhá pak – tradice, zvyklosti a etiketa – na co všechno musíme myslet?
  • A poslední – jak zabavit svatební hosty?

Otázka první: Catering nebo restaurace?

Tak právě tento dotaz si v poslední době klade stále větší a větší množství párů, a nutno říct, že zcela oprávněně. Náklady na restauraci a její provoz totiž bývají vysoké, takže se službami cateringu můžete ušetřit i desítky tisíc. Naproti tomu pohodlí, servis a atmosféru, které vám poskytne vaše oblíbená restaurace, zřejmě jinde nevykouzlíte.

ŠPUNTOVNÉ?

Jednou z nejvyšších položek na účtu (překvapivě ihned po nealku!, které v parnu po „třetinkách“ představuje skutečně vysoké položky!) za svatební hostinu bývá alkohol. Za ten si v restauraci obvykle připlatíte, protože lahve bývají rozpočítávány na jednotlivé „panáky.“ Cateringové společnosti svým klientům naopak velmi často dovolí zásobit se vlastním alkoholem, takže starosti s platbou za každou otevřenou lahev (tzv. špuntovné), což je druhá forma účtování alkoholu restauracemi odpadá!

sampanske hostina

ÚKLID PO HOSTINĚ

Naopak příjemným bonusem, který vám nabídne každá restaurace, kde si uspořádáte svatbu, je úklid po akci. Cateringové společnosti obvykle fungují tak, že si uklidí a odvezou pouze jimi použitý inventář a nádobí, restaurace si peníze za úklid započítávají přímo do provozních nákladů, a tak druhý den nemusíte coby novomanželé nastoupit s partou přátel a zametat podlahu, uklízet dekorace nebo třeba umývat toalety.

CENY?

Otázka na „cenu za osobu“ bývá jednou z prvních, která v diskusích o výběru místa konání hostiny padá. Odpověď samozřejmě není jednoznačná, ale pro představu se alespoň pokusíme načrtnout jakýsi základní rámec. Cenové rozpětí restaurací asi nebudete mít problém najít na internetu a pohybuje se obvykle mezi 1 000 Kč až 3 000 Kč „na hlavu.“ U cateringu už se ale ceny liší výrazně. Začínají někdy na 550 Kč na osobu a končí u cca 1 500 - 2 000 Kč / svatební host, avšak v této ceně už bývá mnohdy zahrnuto i pití, a to jak nealko, tak i alkohol. Pokud jste stále ještě na vážkách, nechejte si zpracovat nejméně tři různé cenové kalkulace. Uvidíte sami, co se vám vyplatí nejvíc!

Otázka druhá: Tradice, zvyklosti a etiketa – na co všechno musíme myslet?

  • Chceme, aby se rozbíjel talíř nebo prováděl jiný (nabízení chleba se solí, výběr z vody či vodky, přenášení nevěsty přes práh) či naopak žádný uvítací rituál?
  • Zachováme zasedací pořádek dle etikety nebo jej sestavíme podle vlastního uvážení?
  • Koho požádáme, aby nám pronesl proslov a připil na zdraví?
  • Chceme jíst s bryndákem a děravou lžící?
  • Kdy budeme krájet dort?
  • Kdo nám zajistí, aby během hostiny hrála podkresová hudba a nebylo tak v místnosti cítit mučivé ticho nebo třeba slyšet cinkot příborů a tichý šepot hostů? Uspořádat svatební hostinu s sebou nese i tyto otázky, na které si budete muset odpovědět. Doporučujeme udělat si čas při skleničce dobrého vína a všechno dopodrobna probrat, protože kdo jepřipraven, není pak překvapen ;)

Otázka třetí: Jak zabavit svatební hosty?

Nejen jídlo, pití a hudba (u té mimochodem dobře zvažte, jakou formu vybrat a od kdy začne hrát), dělají hostinu zábavnou. Svatební den můžete zpestřit i jinými aktivitami. Pro ty, kdo máte svatbu v létě a venku, může být dobrým tipem například dát hostům k dispozici pétanque, badminton, kriket nebo nechat vašeho kuchaře předvést (ideálně s ženichem nebo oběma novomanželi v hlavní roli) front cooking, což je jakési předvádění jeho / jejich umění, nejčastěji ve formě grilování, přípravy sushi... Samozřejmě se po něm dá sáhnout i uvnitř, ale přece jenom vaření na čerstvém vzduchu má své nezaměnitelné kouzlo, a také (pokud se rozhodnete pro grilování či přípravu sushi) zde obvykle odpadají problémy s připojením proudu, mytím nádobí atp.

Patříte-li mezi ty, kdo si rádi zahrají nějakou tu hru, požádejte svoji svatební agentku nebo třeba některého ze svědků, aby si pro vás připravili například botový kvíz, svatební bingo, „rok s přáteli“ nebo svatební tombolu, díky které můžete navíc vybrat i nějakou tu korunu, pokud o to ovšem stojíte. Když si do vyhledávače zadáte heslo „hry na svatby,“ určitě jich objevíte mnohem víc. Také váš DJ, pokud je schopný, by měl mít v zásobě aktivity, které rozproudí zábavu a dají vaší svatbě tu správnou atmosféru.

balonky zabava hostina

Z celého srdce vám přejeme, ať jste s výběrem svého místa konání svatební hostiny spokojení!


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Místo na svatbu a cateringNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2024 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena