Zopakujme si etiketu, 3. díl - stolování nejen na svatbě
Místo na svatbu a catering

Zopakujme si etiketu, 3. díl - stolování nejen na svatbě

Stolování je široký pojem, který zahrnuje kromě vybraného chování u stolu i pravidla pro správně prostřený stůl se všemi náležitostmi. Než se tedy pustíme do přípravy slavnostní tabule, připomeňme si nejdůležitější pravidla.

17.7.2009

Prostírání

Při svátečních příležitostech prostíráme nejprve ubrus jednobarevný, nejlépe bílý či béžový nebo v jemných pastelových tónech. Okraje by měly přesahovat hranu stolu asi o 25 - 30 cm. Musí být samozřejmě čistý a vyžehlený. Zvykem bývá položit pod něj plstěnou podložku, molton, která má za úkol tlumit zvuky a díky níž se také nádobí nesmeká. 

Navrch se pak pokládá menší ozdobný ubrus, tzv. napron. Ten může být i výraznější či vícebarevný, pak vytváří základ pro celkovou barevnou atmosféru. Na slavnostní tabuli nesmí chybět látkové ubrousky, které často bývají různě skládané. Měly by barevně korespondovat s ubrusy. Hosté je při jídle pokládají na kolena a mezi jídlem a pitím jimi lehce otírají ústa.

Talíře

Základem je podkladový talíř nazývaný také klubový, který zůstává na stole po celou dobu a nikdy by neměl zůstat prázdný. Na něj se pokládá talíř na hlavní chod, na ten pak talíř nebo miska na polévku. Později je vystřídá talířek s dezertem. Pokud na sobě leží více talířů, měly by být proloženy ubrouskem, aby o sebe necinkaly.

Příbory

Kromě klasické sady příborů, kterou má každý doma, existuje ještě mnoho různě velkých a speciálně tvarovaných druhů jídelního náčiní. Podle odborníků jich je až kolem dvou set. Není divu, že se pak člověk může cítit dezorientovaný, když před sebou v restauraci spatří několik různých nožů a vidliček. Obvykle se začíná od příboru nejvzdálenějšího talíři a s dalšími chody se postupuje směrem k němu. Po stranách talíře by nikdy neměly být položeny více než tři příbory. Dezertní sada bývá umístěna nad talířem.  

Skleničky

Skleničky bývají poskládány buď do trojúhelníku, nebo šikmo od sebe. Na stole by neměly stát více než čtyři. Sklenka na červené víno bývá umístěna napravo od talíře, nad špičkou nože určeného pro hlavní chod. Od ní vpravo stojí sklenka na bílé víno, nalevo pak sklenička na sekt. Sklenice na vodu může být přinesena až dodatečně, je možné použít i sklenku na víno.

Výzdoba

Sváteční tabule by nevypadala dost svátečně, kdyby ji nezdobily květiny a další doplňky tematicky související s typem oslavy. Květiny by měly ladit s barvou ubrusů, na svatební slavnosti i s kyticí nevěsty. Jejich výška musí být taková, aby nebránily hostům ve výhledu. Pozor také na příliš výraznou vůni, hosty by mohla brzy začít obtěžovat. Vhodnou dekorací jsou také svíčky, ozdobné svícny, svatební tabuli je možné vyzdobit perličkami nebo okvětními lístky. V zásadě platí, že dekorace může být jakkoliv originální, neměla by však na stole překážet.

Proslov a přípitek

Na oslavách bývá zvykem pronést proslov. V případě svatební hostiny může s proslovem vystoupit jeden ze svědků nebo některý z rodičů. Vhodná doba na proslov je buď na samém začátku hostiny, nebo před podáváním dezertu. Osoba, která proslov pronáší, musí stát čelem k hostům, měla by mluvit dostatečně nahlas, zřetelně a také stručně. Proslov by neměl trvat déle než pár minut. Řečník musí být dobře připraven, nehodí se předčítat z papíru, lepší je znát řeč zpaměti a mít jen pár záchytných bodů na kartičce. Za proslovem pak následuje přípitek. Sklenku držíme vždy za stopku a při ťukání si pohlédneme do očí. Přiťukáváme si pouze s osobami stojícími v naší blízkosti. Pokud připíjíme pivem nebo tvrdým alkoholem, neťukáme, pouze pozvedneme sklenku.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Místo na svatbu a cateringNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2020 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena