Obřad Církve římskokatolické
- trvá cca 45 minut, 90 minut včetně mše svaté
- před vchodem do kostela čeká kněz, který přivítá všechny příchozí
- nevěsta stojí před oltářem vlevo, ženich vpravo
- obřad se může konat přímo ve mši svaté, poté následuje úkon kajícnosti, kdy se snoubenci v duchu vyzpovídají ze svých hříchů a prosí za odpuštění. Probíhá bohoslužba slova, čtení z evangelia, promluva kněze a čtení z Písma svatého, někdy předčítají i sami snoubenci. Následuje udělení svátosti, svatebčané povstanou a snoubenci odpovídají knězi na tři otázky ohledně uzavření manželství a slibů věrnosti. Poté kněz položí přes vzájemně přeložené ruce snoubenců štolu a ti slavnostně skládají manželský slib.
- výměna prstenů s dalšími proslovy snoubenců
- potvrzení knězem slovy:“Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj.“
- následují modlitby kněze a všech přítomných za oba novomanžele, za jejich manželství, rodinu a za všechna manželská spojení a rodiny.
- modlitba kněze za oba novomanžele
- společná modlitba všech přítomných – „Otče náš“ nebo „Zdrávas Maria“
- závěr bohoslužby, udělení požehnání novomanželům a všem přítomným. Novomanželé podepíší Protokol o uzavření manželství.
Obřad Českobratrské církve evangelické
- trvá 20 – 45 minut, se službou Slova 90 minut
- farář vítá snoubence a všechny přítomné, jejich vstup je doprovázen hudbou, je vytvořen špalír pro nevěstu a jejího otce nebo snoubenci vstupují společně. Toto vše je běžné a přípustné i u výše popsaného církevního obřadu a děje se tak i na necírkevní svatbě, za přítomnosti oddávajícího.
- pozdrav faráře a slova uvítání, farář oslovuje snoubence „bratře a sestro“.
- rozhodnutí sboru církve o souhlasu a požehnání k uzavření sňatku, modlitba, čtení z Bible, kázání, teze o manželství a oslovení novomanželů.
- vyznání novomanželů o víře a sliby zaslíbení
- dvě otázky faráře ohledně slibů věrnosti a plnění účelu manželství s předpokládanými jednohlasnými odpověďmi – „Ano“.
- výměna prstenů
- požehnání manželům, podání pravice a pronesení slov o Boží přítomnosti a podpoře ve všech strastech manželských.
- modlitba manželů
- společná modtlitba faráře a novomanželů, přímluvná modlitba za manžele, požehnání celému shromáždění.
- první manželský polibek, hudba varhan
- podepisování Protokolu o uzavření manželství
Tato církev rozlišuje čtyři formy svatebních obřadů, podle toho, jsou-li členové shromáždění členy církve, věřící vychovaní v tradici církve, nečleny církve a snoubence jiných vyznání.
K zajímavostem patří také zvyklosti např. řeckokatolické církve, kdy se při slibu manželském klečí, anglikánská církev nabízí možnost odstoupení od úmyslu sňatku větou o vznesení námitek či věčném pomlčení, husitská církev praktikuje vzájemné pití z kalicha a dále pravoslavná církev nasazuje snoubencům koruny. U pravoslavných sňatků existuje také symbolika svaté Trojice, kdy si snoubenci třikrát vymění prsteny, třikrát se napijí z poháru a třikrát obejdou stůl Páně.
Nevěřícím svatebčanům je dobré usnadnit tuto nezvyklou situaci rozdáním tzv. scénářů, které je stručně obeznámí s děním na obřadu a obsahují také nezbytné modlitby.