Levná svatba. Jde to?
Organizace a koordinace

Levná svatba. Jde to?

Staré přísloví, že peníze hýbou světem, platí samozřejmě i v dnešní době. A tak se není čemu divit, že hýbou i světem svateb. Ne každý si ale může dovolit utratit za svatbu deseti, ne-li statisíce. Proto se nabízí otázka...

3.2.2020

CO DĚLAT, KDYŽ MÁME OMEZENÝ ROZPOČET?

Odpověď na ni je nasnadě. Ze všeho nejdříve je nutné, stanovit si priority. Jsou pro vás důležité drahé prstýnky nebo naopak to, aby se hosté na vaší svatbě bavili? Jste ochotni investovat do šatů více než do koláčků nebo je tomu naopak? Připouštíte si možnost, že levnější často (ne však vždycky!) znamená ne tak kvalitní?

SVATEBNÍ ROZPOČET – JAK JEJ SESTAVIT?

Nyní už máte určeny priority. Ideální je, pokud je sepíšete na papír od nejdůležitější po tu nejméně významnou. V této fázi si určete, kolik peněz jste ochotni za to či ono dát, a krok za krokem tak sestavte „prvotní nástřel.“ Výsledek pak nechejte chvíli (alespoň 3 dny až 2 týdny) uležet a poté se k němu vraťte. Otevřete si doma lahvinku a znovu projeďte celý seznam. Opravdu jsou pro vás důležité prstýnky ze zlata? Nestačí vám nechat si je vyrobit ve stříbře a za rok nebo dva si nechat zhotovit jejich zlaté kopie? Zaručujeme, že rozdíl nikdo nepozná! Je hostina v naší konkrétní restauraci tím správným řešením nebo mi pronajatý sál a catering nabídne možnost, pozvat si za stejnou cenu o 20 hostů víc? V mezidobí, kdy necháváte svůj seznam priorit uležet, zkuste navštívit různé internetové servery (začít můžete už tady na svatba.cz) a poptat se nevěst z okolí, kde ony sehnaly to či ono a jak byly spokojené.

JAK TEDY KONKRÉTNĚ UŠETŘIT?

O záměně zlatých prstýnků za stříbrné jsme se už zmiňovali, málokdo ale ví, že prstýnky nejsou povinnou součástí obřadu a nemusíte je tedy mít vůbec, případně si vyměnit cokoli jiného. Malý dárek nebo třeba náramky na ruku...

Dalším málo známým faktem je, že každá matrika má určený jeden den v týdnu, kdy oddává zdarma. V tomto případě si sice nelze zvolit obřad mimo úředně stanovené prostory, ale pokud vás svatba na radnici neděsí, hned vám v peněžence zůstane minimálně tisícikoruna.

Také oznámení si lze vyrobit svépomocí, stejně tak jako většinu ostatních tiskovin, jako jsou jmenovky ke stolu nebo třeba svatební menu.

Položka, na které obvykle nevěsty nešetří, jsou svatební šaty. Pokud ale přece jenom nemáte v plánu utratit za šaty více než 3 500 Kč, poohlédněte se po bazarech nebo zariskujte a objednejte si svatební šaty z Číny. Internet dnes také nabízí množství firem, které jsou schopné vám zajistit ušití na míru za cenu, kterou byste v salonu dala za půjčovné. Po svatbě pak můžete zkusit šaty prodat, a pokud budete mít štěstí, peníze se tak vrátí do rodinného rozpočtu.

Všeobecně se také ví, že největší investice padne za jídlo a pití. Pokud tedy potřebujete šetřit, pronajměte si vlastní prostory, alkohol i nealko nakupte za své a o přípravu jídla požádejte cateringovou firmu. Ta je často schopná v ceně nabídnout i obsluhu a výzdobu, dát vám tip i na levnější dorty a cukroví nebo třeba floristku, protože s těmito lidmi většinou úzce spolupracují. Mimochodem, když jsme u toho cukroví – pokud nepočítáte s výslužkami, bohatě vám na svatební hostinu stačí počítat 3-5 kousků na hosta!

Co bychom vám naopak v žádném případě neradili, je šetřit na fotografovi a hudbě. Fotografie jsou jednou z mála hmatatelných vzpomínek, která vám pak zůstane na celý život, takže investice do kvalitního fotografa je opravdu dobrá volba. Minimálně nafocení obřadu, společných fotek a „portrétovek“ vás dvou. Hudba je zase tím, co vám vytvoří atmosféru a podrží zábavu během svatebního dne. Rentabilnější obvykle bývá zaplatit si DJ, než živou kapelu, protože DJ nejen, že nedělá pauzy, ale především je schopný celý večer i odmoderovat, po domluvě přidat nějaké soutěže, hry...

A tajný tip na závěr? Nejspíš tomu nebudete věřit, ale spoustu peněz vás dokáže ušetřit i svatební koordinátor! Nebývá výjimkou, že pokud si zaplatíte pouze konzultaci, můžete společně připravit svatbu pro cca 40 hostů za necelých 20 tisíc korun. Dobrá svatební agentura nebo agentka totiž dobře ví, kam sáhnout a navíc u většiny dodavatelů mají koordinátoři také zajímavé slevy nebo alespoň bonusy (za stejnou cenu dostanete něco navíc). A co je hlavní – ví, kde ušetřit a na čem naopak nešetřit, takže si sami na sebe často vydělají ještě dříve, než vůbec dorazí na vaši svatbu.

TAKŽE JAK TO TEDY JE? LEVNÁ SVATBA, JDE TO?

Jistě, že ano! Její příprava vás sice bude stát spoustu úsilí, často i stresu a především času, ale rozhodně vám vaše peněženka poděkuje!


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Organizace a koordinaceNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2020 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena