Role svědků aneb Co dělá svědek?
Organizace a koordinace

Role svědků aneb Co dělá svědek?

Výběr svědků je jedno z opravdu důležitých rozhodnutí, které musí budoucí nevěsta a ženich učinit, protože role svědků je často skutečně důležitá. Zejména na svatbách, které nemá pod palcem svatební koordinátor. „Nominace“ obvykle získají lidé, kteří jsou ženichovi a nevěstě nebližší.

24.2.2020

Předem je ale připravte na to, že jednak půjdou po celý den hodně vidět, ale také si jej, alespoň, pokud se svého úkolu chopí opravdu zodpovědně, nejspíš moc neužijí. Svědkové by měli mít totiž oči všude. Během celé svatby by měli být oporou oběma snoubencům (od obřadu už novomanželům), ale také se postarat o to, aby se svatební hosté bavili. Obzvlášť, pokud se o svatbu nestará najatý svatební koordinátor, měly by všechny jeho povinnosti přejít minimálně na jednoho z obou svědků.

Formální i neformální role svědka

Z hlediska formálních povinností je tou nejdůležitější nejspíš „podepsat se.“ Během svatebního obřadu je k podpisu vyzván nejprve ženich, poté nevěsta, následně svědek ženicha a jako poslední pak svědek nevěsty. Svědek ženicha pak plní ještě hned dvě další důležité role, kterými jsou přednes svatebního přípitku a proslovu ihned po tatínkovi nevěsty nebo místo něj, a pak také rozlévání alkoholu, aby se hosté co nejdříve dostali do té správné nálady.

Svědek nevěsty má kromě podpisu v podstatě už jen jedinou roli, a to rozmazlovat! A to hlavně nevěstu, případně i ženicha. Stává se tak jakousi jejich pravou rukou. Oba dva si pak můžou vzít na starost pořádání zábavných her na svatební hostině a přípravu takových věcí, jako je formování uličky při gratulacích u obřadu, pomoc s usazováním hostů nebo moderování tradic, zvyků a her, které si pro novomanžele předem připraví.

A rada závěrem? Svědky vybírejte nejen srdcem, ale i rozumem, jen tak totiž bude vaše svatba nezapomenutelným dnem bez chaosu a stresů!


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Organizace a koordinaceNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2021 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena