Muži i ženy si nejčastěji za svědky vybírají své přátele, případně sourozence. Nevěstě může jít za svědka muž a ženich může mít svědkyni ženu, ale tato varianta nebývá příliš obvyklá.
Jít svědčit kamarádce či kamarádovi na svatbu je považováno za velkou čest. Zároveň to může znamenat i určité povinnosti, které většinou závisí na dohodě mezi svědky a snoubenci, případně dalšími rodinnými příslušníky.
Svědkyně nevěsty
Je celkem běžné, že svědkyně nevěsty - coby její nejlepší kamarádka - pomáhá nevěstě s výběrem svatebních šatů, doprovází ji ke kadeřnici na zkoušku účesu či líčení. Může také zorganizovat nevěstinu rozlučku se svobodou.
Ve svatební den pomáhá svědkyně nevěstě obléknout svatební šaty, případně může pomoci s účesem a líčením, nebo ji opět doprovází ke kadeřnici či kosmetyčce. Také by měla mít po ruce líčidla, kapesníčky, tužidlo na vlasy, náhradní punčocháče a být připravena kdykoliv nevěstu upravit.
Svědek ženicha
Ženichův svědek také organizuje rozlučku se svobodou, které se zároveň účastní. Pokud se rozlučka koná v předvečer svatby, měl by se svědek postarat o to, aby ženich ráno nezaspal a stihnul všechny přípravy před obřadem, jak má. Svědek snoubence také přebírá starost o prstýnky a doklady.
Pokud není na svatbě přítomen svatební organizátor, zhošťuje se této role ženichův svědek, většinou ve spolupráci s matkou nevěsty. Hlídá chod svatební hostiny, pronáší slavnostní přípitek, organizuje rozbalování dárků, stará se o zábavu během svatebních oslav a další organizační záležitosti.