Zopakujme si etiketu, 2. díl - představování
Organizace a koordinace

Zopakujme si etiketu, 2. díl - představování

První dojem, kterým zapůsobíme na své okolí, se s námi obvykle nese hodně dlouho a nebývá snadné se ho zbavit. Proto je důležité vyhnout se hned při prvním setkání společenským omylům a neohrabanostem. Pojďme si připomenout, jakých zásad se držet při představování.

24.6.2009

Představit se můžete buď sami nebo zprostředkovaně, další osobou. Na svatbách bývá zvykem, že je určen někdo z rodiny nebo přátel, kdo se postará o to, aby byli vzájemně představeni všichni hosté.

Při představování platí pravidlo nadřazenosti ženy, staršího a osoby významnějšího postavení. Na prvním místě je vždy nadřazenost ženy, pokud tedy není muž výrazně starší a významnější. Nejprve je představena osoba s nižší prioritou člověku nadřazenému. Představujeme tedy muže ženě, mladšího staršímu, méně významného osobě s vyšším postavením. Může se však stát, že skupina osob není takto jednoznačná, například přesně neznáme u každého věk či postavení. V takovém případě je třeba netápat, ale zareagovat rychle. Nepřemýšlejte zbytečně, kdo je starší či významnější. Lépe udělat drobnou chybu, než se ocitnout uprostřed dlouhého rozpačitého ticha.

Představování by mělo probíhat ve stoje. Muži povstanou vždy, žena nemusí. Jen je-li představována výrazně staršímu nebo významnějšímu muži či jiné ženě, je vhodné, aby povstala také. 

Osoby představujeme celým jménem. Pokud se jedná o člověka vysoce společensky postaveného, můžeme i na rodinné události, jakou je svatba, použít titul či funkci. Většinou se však tituly používají spíše v obchodních vztazích. Vhodné je připojit ke jménu také drobný kompliment nebo zajímavost pro ostatní, například „Karel hraje výborně golf" nebo „Jana maluje obrazy". Ostatním tím nabídneme téma k hovoru a konverzace se snadněji rozběhne. 

Další zásada, kterou bychom měli znát, je pravidlo podávání ruky. Zde platí, že první nabízí ruku žena muži, starší mladšímu, osoba s vyšším postavením méně významnému. Při podávání ruky bychom měli být natočeni celými těly k sobě, udržujeme oční kontakt, stisk musí být přiměřeně pevný. 

Rozhodně to tedy není nic složitého. Pokud uděláte během představování nějakou chybičku, určitě vám bude odpuštěna. Tím spíš na svatbě, která je hlavně rodinnou záležitostí, na níž obvykle vládne příjemná a přátelská atmosféra. Za opravdový trapas se dá ovšem považovat, pokud někdo z hostů zůstane nepředstaven. Může se pak obtížně zapojit do společnosti nebo získat pocit bezvýznamné osoby.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Organizace a koordinaceNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2020 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena