Pověry jsou různé, myrta, pocházející ze středomoří, však může zdobit vaši domácnost i z jiných důvodů, třeba jednoduše pro vaše potěšení a jemnou krásu stále zeleného keře.
Volně rostoucí myrta dorůstá výšky 3-5 metrů, v květináči, jako pokojová či balkonová rostlina však pouze okolo půl metru. Má drobné, lesklé a tuhé listy, květy má drobné, bílé nebo žluté a plodem je černá bobule. Myrta obsahuje éterické oleje se specifickou vůní. Potřebuje dostatek světla a čerstvého vzduchu, nevadí jí ani přímý žár a vysoké teploty, v létě se jí proto nejlépe daří venku. Kvete celé léto, v zimě vydrží při teplotě 6-8´C a zalévá se jen mírně. Množíme ji pomocí stonkových řízků nebo ze semen, možno celoročně. Je velmi tvárná, vhodná i k vytvoření pokojové bonsaje. Nejlépe vypadá v terakotových nádobách řeckého nebo italského stylu, kde vytvoří pravou středomořskou atmosféru s kouzlem antiky.
Myrta v překladu znamená balzám a čítá asi na 3000 druhů. Podle starověké báje se jí po svém zrození zahalila bohyně Afrodita, odtud pochází její symbolika krásy a mladosti a vznikla tradice, podle které je myrta typickou svatební rostlinou. Kromě větviček v klopě známe např. myrtové věnečky symbolizující panenství nevěsty, nebo myrtový keřík v květináči, zdobený bílými stužkami a postavený do čela svatební tabule, později pak k loži novomanželů.
Někdy můžeme vidět myrtovou větvičku nahrazenou podobně vypadajícím zimostrázem nebo snítkou rozmarýny. To je ovšem veliká škoda, neměli bychom myrtě upírat její význam a symboliku, zvláště dnes, kdy tradic bohužel ubývá.