Svatební kytice a dekorace

Svatební kytice

Svatební kytice - na tu se prostě nedá zapomenout. Bez ní by přece žádná nevěsta nebyla komplet! A co víc, všechny dámy by se rozešly z vašeho svatebního dne v nejistotě, která bude další v pořadí :-)

7.1.2019

Svatební kytice je nejdůležitějším doplňkem svatebních šatů. Aby podtrhla celkový dojem nevěsty, musí ladit s jejími šaty, účesem a postavou.

Začněte přemýšlet jakou kytici zvolit, až když máte vybrané šaty. V zásadě platí, že čím jsou šaty zdobenější, tím jednodušší by měla být kytice a naopak. Inspiraci můžete čerpat na internetu nebo ve floristických časopisech, uvázání kytice byste však měla nechat zkušenému profesionálovi. Ten vám bude umět poradit, jaká kytice se hodí k vašemu typu. Dobře uděláte, když sebou vezmete i fotografii šatů.

Kytici můžete zvolit klasickou kulatou, tzv. biedermayer, převislou, jednoduchou s dlouhým stonkem, případně si můžete pořídit nějakou extravagantní třeba ve tvaru kabelky, košíčku či štoly. Některé nevěsty dávají před tradiční kyticí přednost květinovému doplňku, jako je náramek nebo prsten s květinovým závěsem.

Kulatá svatební kytice biedermeier

Je vhodná téměř pro každou nevěstu i styl svatebních šatů. Ideálně se hodí k drobnějším postavám a rozšířeným svatebním šatům. Pro nevěsty s vyšší postavou je dobré kytici opticky prodloužit přidáním ozdob, aby ve srovnání s jejich výškou nepůsobila příliš malým dojmem.

Převislá svatební kytice

Říká se jí také kapka nebo vodopád, se nosí přehozená přes ruku. Příprava může zabrat až několik hodin. Květy se ustřihnou a ke stonku připevní pomocí drátku omotaného navlhčenou vatou. Jen tak je možné docílit úzkého stonku. Převislé kytice se používají při formálních tradičních svatbách a hodí se pro vyšší nevěsty, k jednoduchým svatebním šatům s hladkou sukní bez výrazného zdobení. Delší svatební kytice postavu prodlouží, takže je vhodná i pro menší a silnější nevěsty.

Moderní úzké svatební kytice s dlouhým stonkem

Můžete je opřít o předloktí nebo držet vztyčené vzhůru, proto se jim také říká oblouk či žezlo. Vhodné jsou hlavně k moderním elegantním a jednoduchým šatům. Pokud je nevěsta silnější postavy, hodí se pro ni právě tento typ kytice, protože dlouhý stonek postavu opticky protáhne. Nejčastěji bývají uvázány z kal v různém barevném provedení, ale dají se použít i růže nebo třeba slunečnice a mnoho jiných.

Netradiční svatební kytice

Tyto kytice se vyznačují tím, že nemají žádný typický tvar. Netypické často bývají i materiály použité na ozdobení. Kytice jsou vázané v moderním nekonvenčním stylu. Záleží především na nápadu floristy, kytice by však měla hlavně podtrhovat individualitu nevěsty.

Svatební kytice může být uvázána z jednoho nebo více druhů květin, oblíbené jsou nejen růže, ale také kaly, gerbery, lilie, kopretiny, tulipány, orchideje, frézie, slunečnice i luční kvítí a mnoho dalších. Na dozdobení se dají použít hedvábné stuhy, perly, ale i ovoce, různé bobule, či peří. Možností je opravdu hodně.

Barva kytice by měla korespondovat s barvou svatebních šatů. Mezi nejoblíbenější barvy patří bílá, smetanová, všechny odstíny růžové, lososová, oranžová, světle zelená a žlutá a samozřejmě rudá. Pokud jsou šaty zdobné barevnými výšivkami nebo korálky, měla by v kytici převažovat stejná barva. Jestliže má nevěsta šaty čistě bílé, barva kytice může ladit s barvou šatů družiček. Družičky by pak měly mít kytici v bílé barvě, jako jsou šaty nevěsty. Se svatební kyticí by měla ladit i korsáž do klopy ženicha, kytice pro maminky a svědky akvětinová dekorace obřadní síně a svatebního sálu.

Nezapomeňte, že dostupnost některých květin je omezena ročním obdobím, vybírejte proto kytici také podle toho, kdy máte termín svatby.

Ceny se liší podle druhu, stylu i místa výběru, nejlevnější kytice pořídíte od 1 000 Kč, vyšplhat se můžete až na 8 000 Kč za nejdražší. Jednou z nejdražších bude „vatičkovaná“ převislá kytice, která je složitá na přípravu, nejlevnější bývá volně vázaná kytice. Než se rozhodnete, kde si necháte kytici uvázat, zjistěte si ve vašem okolí, jaké jsou možnosti, a porovnejte ceny.

Jak uchovat svatební kytici?

Kytici co nejrychleji usušte. Zavěste kytici za stonky a nechte ji volně uschnout. V poslední době je oblíbené sušení svatebních kytic mrazem.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební kytice a dekoraceNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2023 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena