Svatební účes
Svatební líčení a účesy

Svatební účes

Svatební účesy podléhají trendům, tématu vaší svatby, typu svatebních šatů i kytice a především – délce a kvalitě vašich vlasů. Jsou odrazem vaší osobnosti a korunou krásy.

3.9.2018

Můžete je dozdobit čelenkou, korunkou, závojem, kloboučkem, různými sponkami, hřebínkem nebo třeba síťkou přes obličej. V několika následujících odstavcích nenajdete tipy na konkrétní svatební účesy, ale spíše na to, co všechno a kdy je potřeba zařídit, aby vám ten váš opravdu slušel!

Kdy jít na zkoušku svatebního účesu a co si vzít s sebou?

Kadeřnice doporučují ideálně 8 – 6 týdnů před svatbou, právě kvůli možným předběžným úpravám vlasů typu stříhání, barvení atp. Do kadeřnictví už byste měla jít s představou o účesu (nejlépe si vytiskněte více variant, ne každý účes totiž bude držet právě na vašem typu vlasů), fotkou vašich svatebních šatů a představou o podobě svatební kytice. Dobrá kadeřnice by vám měla umět poradit, zda vám vybraný účes bude slušet, ale i jestli se hodí k celkovému konceptu svatby. Nezapomeňte si také závoj, pokud budete nějaký mít, a finální podobu účesu vyfoťte a poptejte se vašich blízkých kamarádek, jak se jim líbí a jestli vám sluší. Je-li to jen trochu možné, absolvujte ve stejný den i zkoušku líčení, ať vidíte výsledek pěkně pohromadě.   A kdyby vás náhodou práce vašeho kadeřnictví nenadchla, zkuste pro jistotu navštívit ještě jiné. Přece jenom – svatební den je neopakovatelný a vy byste se měla cítit nejkrásnější v celém svém životě. A za to trocha píle stojí, ne?

Kolik stojí svatební účes?

Stejně jako u většiny svatebních položek, ani tady vám bohužel nemůžeme dát jednoznačnou odpověď. Orientačně se ceny pohybují někde od 500 do 4 000 Kč, a to nejen podle renomé vašeho kadeřnictví, ale také podle typu všech služeb, které se k tvorbě svatebního účesu pojí. Je jeho zkouška v ceně nebo se platí zvlášť? Je nutné vlasy před svatbou stříhat, barvit nebo dokonce prodlužovat? Pokud vám můžu doporučit, vyberte si kadeřnici, která za vámi v den D přijede až domů nebo takovou, v jejímž salonu se budete moci upravit až do finální proměny v nevěstu. Ideální je, pokud spolupracuje s dobrou vizážistkou (u které samozřejmě také absolvujete zkoušku) nebo vám dovolí si k ní přivést vlastní, a třeba i se v jejím salonu obléci do šatů, abyste odtud mohla odjet už přímo na obřad. Ušetříte si tak spoustu času, ale také stresů, které na vás (i když nechtěně), mohou doma přenášet příbuzní, když se s dobrými úmysly co 5 minut doma chodí zeptat, jak jste s úpravami daleko a jak se cítíte? :-)

P.S.: Pokud vám během svatby nebude asistovat svatební koordinátorka, nezapomeňte si doma lak na vlasy a sponky, abyste případně mohla účet upravit nebo zabránit drobným kolizím ;).

Vybrat ten správný není nic jednoduchého také proto, že možností je opravdu nekonečně mnoho, především pokud máte vlasy dlouhé. Účes musí ladit k vašim šatům, ke stylu svatby a také by měl být přizpůsoben tvaru vašeho obličeje.

Na zkoušku ke kadeřníkovi nezapomeňte vzít fotografii šatů, na nich totiž hodně záleží. Ke klasickým šatům bude třeba volit jiný účes než k šatům moderního stylu, ozdoby do vlasů by měly korespondovat se zdobením šatů. Důležité je brát v úvahu i to, jestli chcete mít ve vlasech závoj, čelenku, klobouk, případně jiné doplňky.

Pokud svého kadeřníka dobře znáte a důvěřujete mu, můžete nechat volbu účesu na něm. Zkušený profesionál dokáže skvěle odhadnout, jaký typ účesu bude k vašemu obličeji nejvhodnější. Máte-li oválný nebo hranatý obličej, nejste ničím omezena a účes můžete zvolit prakticky jakýkoliv. Ke kulatému obličeji se nehodí drdol, vlasy by měly aspoň částečně rámovat linie obličeje a tím ho zeštíhlit. Podlouhlý obličej bude třeba naopak opticky zkrátit a zakulatit. Toho dosáhnete účesem s bohatými vlnami po ramena nebo s vlasy sčesanými dozadu.

Z dlouhých vlasů nebude těžké vytvořit jak romantický účes v podobě drdolu nebo rozpuštěných lokýnek vhodný k romantickým šatům, tak účes trochu extravagantní, který bude třeba zvolit k šatům moderním a netradičním. Pro přípravu účesu z vlasů polodlouhých se často používají příčesky, drdol se podkládá speciálními podložkami. Vlasy pak vypadají mnohem delší a bohatší. Příčesek však musí působit přirozeně.

Pokud máte vlasy opravdu velmi krátké, nemusíte otázku účesu příliš řešit. Bude stačit, když vyberete vhodné ozdoby, které dodají účesu slavnostní vzhled. Vlasy můžete oživit barvou nebo více či méně kontrastními proužky. Takovému účesu byste měla přizpůsobit výběr šatů, volte raději modernější než klasické a rozhodně bez závoje.

Svatební účes bývá obvykle ozdoben různými doplňky, které mu dodávají sváteční atmosféru. Velmi něžně působí perličky, stužky, čelenky, sponky, moderně a krásně vypadají živé květy vsazené do vlasů. Ty by měly být každopádně stejného druhu, jako jsou květy ve svatební kytici.

Účes musí být především pevný, aby vám vydržel bez poškození po celý svatební den. Je velmi důležité, abyste se v něm cítila dobře a přirozeně. Proto výběr nepodceňte a raději se domluvte s kadeřníkem, ať vám předem vyzkouší více účesů, než se rozhodnete pro ten pravý.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební líčení a účesyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2021 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena