Svatební oznámení, tiskoviny

Jak vybrat svatební oznámení

Svatební oznámení neodmyslitelně patří ke každé svatbě. Bývají zpravidla rozesílána dost dlouho před svatbou, aby se pozvaní hosté mohli dostatečně připravit.

3.2.2019

Než se rozhodnete rozeslat svatební oznámení, je vhodné tuto skvělou zprávu nejdříve sdělit oběma rodičům. Vyhnete se tak aspoň nepříjemné otázce maminky: "A komu jste to řekli první. Zdvořilostí je své rozhodnutí uzavřít sňatek oznámit osobně také svým prarodičům. Pokud vaši prarodiče neznají vašeho partnera, je nyní vhodná příležitost jim ho představit. Nedovolte rodičům, aby jim tuto zprávu oznámili za vás. Byli by smutní, že jste si nenašli čas, říci jim to osobně.

Ve chvíli, o pár měsíců později, již budete mít určitě vše potřebné zajištěné a nyní je na čase dát vědět všem, kde a kdy se berete. Všechny obcházet s radostnou novinkou, či nechat tetky všem vyprávět, by rozhodně nebyl novodobý ideál. Na řadě jsou svatební oznámení, které můžete z tepla domova vytvořit nebo najít na webu a online si je objednat. Vybírat si oznámení doma u počítače ušetří spoustu času a námahy. Výběr si můžete klidně rozdělit do několika časových úseků. Najít grafiku, motto, citát, druh papíru, písma apod. Kdo upřednostňuje přímý pohled do katalogu, svatební salóny a studia vždy mají po ruce i katalog již tištěných svatebních oznámení.

Svatební oznámení neodmyslitelně patří ke každé svatbě. Bývají zpravidla rozesílána před svatbou. V obálce také můžete rovnou poslat pozvánky přímo ke svatebnímu stolu nebo na odpolední či večerní oslavu. Někteří snoubenci drží informaci o svém sňatku v tajnosti a teprve po svatbě rozešlou oznámení, kterým své známé pouze informují o tom, že se stali manžely. U žen bývá navíc důležitá informace o změně jména.

Výrobci svatebních oznámení se neustále snaží přicházet s novými nápady na jejich vzhled, aby tak mohla držet krok s měnícími se trendy a požadavky zákazníka. Svatební oznámení pro každý rok jsou v moderním, elegantním a přitom luxusním stylu, který dává oznámením a tím i celé svatbě pocit jedinečné události. Oznámení mohou mít elegantní zdobení v podobě krystalových kamínků, perleti, krajek, atlasové stuhy a dalších krásných ozdob. Tisknou se i svatební oznámení s 3D efektem, damaškovým motivem nebo stříbrným či zlatým nádechem. Jsou vyráběny v nejvyšší možné kvalitě s využitím kvalitních grafických papírů a moderní technologií tisku.

Druhy svatebních oznámení

Svatební oznámení mohou mít nesčetně podob. Tradiční svatební oznámení bývala na bílém podkladě s ozdobným zlatým písmem, krajkovým okrajem a typickými motivy svatby - holubice, svatební prsteny, srdce, pár labutí apod.

Nyní se nabízí moderní, klasická i luxusní svatební oznámení vyráběná klasickým tiskem, slepotiskem, reliéfní ražbou, horkou ražbou, výsekem a individuální tisky oznámení.

Materiály pro svatební oznámení

V nabídce najdete svatební oznámení vyrobená z různých druhů papíru. Jak lesklé, tak i matné a strukturované papíry. Najdete i tiskárny, kde vám vše vytisknout na pergameny. Kromě toho jsou používány také další materiály, z nichž jsou vyráběna poměrně netradiční svatební oznámení. Na  oznámení může být použita i netkaná lisovaná textilie.

Svatební oznámení z vlastních fotografií a vlastním textem

Chcete-li se odlišit od ostatních a mít svatební oznámení s vlastní fotografií a originálním textem, mnohdy si stačí jen vybrat vzhled svatebního oznámení, dodat text, případně jej doplnit o Vaši společnou fotografii.

Tisk svatebního oznámení na míru přesně podle Vašich představ se poslední dobu stává trendem pro náročnou klientelu. S využitím výrobních technologií lze zpracovat a vyrobit svatební oznámení podle vlastního návrhu. Na přání zákazníka je také možné barevně upravit oznámení tak, aby ladilo barvou či barvami a stylem se svatbou nebo svatební tabulí (pokud součástí tisku jsou i kartičky a jmény ke svatebnímu stolu).

Velmi často se při tvorbě svatebních oznámení na míru používají fotky snoubenců, a to nejen ze současnosti, ze společné dovolené či domácího prostředí, ale třeba i z útlého dětství – miminka, já a slabikář a jiné. Na svatebních oznámeních se mohou také objevovat fotky místa sňatku, pokud se jedná o exkluzivnější lokalitu, jako třeba pohádkový hrad, zámek, pláž v zahraničí nebo jiné neobvyklé místo. Originality svého svatebního oznámení můžete dosáhnout nejen fotkou, ale také vlastním ilustračním motivem nebo nápaditým textem.

Cizojazyčná svatební oznámení

Se slovenskými ani s anglickými texty většinou problémy nejsou. Ve francouzských textech je při korektuře zapotřebí dbát na pečlivou kontrolu znaků é s opačnou čárkou a znaků s převrácenými stříškami, protože v zadání nebývají zobrazeny správně a musí se ručně opravovat. Azbuka může být jen v určitém písmu. Záleží na tiskárně, které zadáte požadavek. Nejlepší je pak texty v jiných jazycích zasílat ve Wordu.

Svatební oznámení zasílané až po svatebním dnu

Pokud chcete posílat svatební oznámení v minulém čase, tedy až po svatbě, i to je dnes možné. Texty jen musíte upravit. V zahraničí je zvykem oznámení pro ty, které chcete na svatbu pozvat, posílat před svatbou a všem ostatním až po svatebním dni, jenom jako informaci, že jste se vzali.

Co by mělo svatební oznámení obsahovat

Každé svatební oznámení by mělo obsahovat jména snoubenců, datum svatby, hodinu a místo konání obřadu a typ obřadu, zdali se jedná o občanský nebo církevní sňatek. Jména snoubenců se na oznámení píší bez titulů. Svatba je soukromá událost, proto není vhodné tituly uvádět. V poslední době zde lze také najít webové svatební stránky snoubenců či jejich adresa bydliště. Může se také objevit požadované oblečení tzv. dresscode, které se očekává, že budou svatebčané mít na sobě. To je třeba v případě, kdy svatba je zaměřena na nějaké téma, a nebo jen na barvu či barvy svatby. V Americe či Anglii a někdy již i v České republice se také objevuje kartička, kde se svatebčané podepíšou a potvrdí, že na svatbu dorazí a kartičku pošlou zpět. Eventuálně se zde uvádí popis cesty na obřad a hostinu.

Svatební texty na svatební oznámení

Svatební text by měl v každém případě obsahovat některé podstatné údaje.

 • jména a příjmení snoubenců
 • datum a hodinu sňatku
 • místo, kde budete oddáni
 • adresy snoubenců nebo jejich svatební webové stránky

Jména snoubenců lze napsat více ozdobně a u dalšího textu můžete upřednostnit dobrou čitelnost. Kombinace více než dvou druhů písma však většinou nevypadá nejlépe. _Svatební text_může mít mnoho způsobů formulace. Výběr je více než ze stovky nápadů.

Svatební motta a citáty na svatební oznámen

Pokud máte dostatečně velký formát oznámení, můžete si dovolit k textu oznámení přidat i svatební motta, citáty nebo verše. Veršované můžete mít i celé svatební texty. Mistři slova dokážou najít rýmující se protějšky i ke jménům nevěsty a ženicha. Díky tomu získáte naprosto originální svatební oznámení.

Svatební motta a svatební citáty můžete vybírat ze stovek možností. Můžete si text přizpůsobit pro svatební oznámení v minulém čase. Inspiraci pro život vám poskytne rozsáhlá sbírka citátů, která se dá najít na internetu.

. . . a motto, ať nám napíše sám život . . .

.. a všechno začalo tím, že jsi jednoho dne vzal moje ruce do svých . . .

.. Ať Vám to je či není milé, měla ho ráda, měl ji rád.
A bylo by moc pošetilé pro život hledat jízdní řád.
Tak jeden mladík s jednou slečnou se spolu octli na trati,
kéž dojedou až na konečnou, kéž na trati se neztratí ...

..Byli jsme dva
a měli jsme jedno srdce... F. Villon

.. Chceš-li být milován, miluj.  ..  L. A. Seneca

.. Máme se rádi, to vy víte,
že nezklamem, to uvidíte…

…Máš-li lásku, máš všechno . . .  John Lennon

Obálky ke svatebním oznámením

Samozřejmostí je možnost objednání obálek i nestandardních rozměrů, tj. 16 x 16 cm, 18 x 11 cm. Cena obálek se liší dle barvy, typu papíru a ozdob.

Adresy na obálkách je doporučováno nadepisovat ručně, aby hned napověděly, že se jedná o soukromou záležitost. Na obálce svatebního oznámení je dobré vždy uvést všechny pozvané osoby daného adresáta. Špatně je tedy například "rodina Novotných", naopak správně je například Petr a Klára Novotných nebo mají-li děti, tak např. Petr, Klára, Anička a Tomáš Novotných.

Co nabízí tiskárny svatebních oznámení

 • Až 1000 druhů svatebních oznámení
 • Svatební oznámení** do 24 hodin
 • Dopisní obálky jako součást objednávky (často zahrnuty v ceně)
 • Různé druhy papíru (mj. pergameny a speciální metalizované typy)
 • Různé druhy tisku a barevných provedení
 • Různé dekorace svatebního oznámení
 • Výroba svatebních oznámení na zakázku
 • Možnost vlastního návrhu svatebního oznámení (někdy za příplatky)
 • Zaslání vzorků nabízených svatebních oznámení (bývá zpoplatněno)
 • Zaslání vzorků Vámi navrhnutých svatebních oznámení (zpoplatněno) 

Jak objednat svatební oznámení

 • Objednání pomocí objednávkových formulářů
 • Objednání zasláním e-mailu
 • Objednání ve svatebních salónech a studií

Kolik svatebních oznámení objednat

Během plánování svatby a to zejména místa obřadu a místa svatební hostiny či večírku vždy narazíte na otázku“ „A kolik vás bude?“ Je dobré toto promýšlet již od začátku a postupně si psát seznam svatebčanů. Usnadní Vám to i přibližný počet svatebních oznámení. Téměř vždy si ale je dobré oznámení objednat s určitou rezervou. Nevíte, kdo nový se vám přidá do života během plánování a komu byste nakonec svatební oznámení kvůli tomu neposlali.

Cena výroby a tisku svatebních oznámení

Cena svatebního oznámení se odvíjí od technologické náročnosti zpracování zvoleného produktu, spotřeby materiálu a speciálních efektů či zdobení.

Jaká je doba vyhotovení svatebního oznámení?

Oznámení se většinou tiskne dle náročnosti klienta na výběru. Většinou to bývá hotové do deseti dnů od odsouhlasení náhledu, ale velmi záleží na tiskárně. Před tiskem se ještě zasílá vše na korekturu. Korektura je kontrola textu a grafického rozvržení. Korektury se zasílají vždy e-mailem (pokud není domluveno osobně ve studiu). Objednávku nelze dát do tisku dříve, než bude text Vámi pečlivě zkontrolován a odsouhlasen tisk v dané podobě. Předat podklady do výroby by mělo proběhnout vždy až po Vašem výslovném souhlasu! Čím více budete požadovat úprav, tím déle bude trvat příprava, proto si dobře rozmyslete, co budete chtít mít na svém oznámení (především se to týká textů, případně výběru fotografií). V okamžiku, kdy bude vše přesně podle Vašich představ, je zaslán souhlas s tiskem. Pak následuje dodání na vámi zvolenou adresu. Do týdne by vám mělo být zajištěno obdržení balíku. Tady záleží, jakou formou vám bude doručen.

Dnes můžete také využít online poskytovatele svatebních oznámení, kde je celý tento proces velice urychlen a oznámení můžete mít doma i do 24 hodin.

Pozvánky ke svatebnímu stolu

Nezapomeňte objednat kartičky s pozváním ke svatebnímu stolu. Pokud plánujete zasedací pořádek, mohly by se vám hodit jmenovky. Můžete připojit i listinu se svatebním menu nebo s programem svatby. Je slušnost přiložit lístek s poděkováním za účast a svatební dary do krabic s výslužkou, myslete i na to.

Kdy svatební oznámení rozeslat

Pokud je písemné svatební oznámení jedinou formou oznámení o vaší svatbě, kterému nepředcházelo osobní pozvání, zašlete pozvání raději alespoň dva měsíce předem, abyste se vyhnuli tomu, že někdo nemůže dorazit kvůli dovolené, služební cestě či jinému plánu. Pokud většina svatebčanů o vaší svatbě již dlouho ví, svatební oznámení můžete rozdat nebo rozeslat měsíc před svatbou.

Svatba by měla být plánována s dostatečným předstihem, aby si svatební hosté mohli bez problémů naplánovat svůj čas a nechystali v termínu svatby jiné aktivity. Proto je vhodné svatební oznámení vybírat a odesílat s dostatečným předstihem, přinejlepším hned, jak si zajistíte termín sňatku na svém vysněném svatebním místě.

Jestliže máte v plánu pozvat větší počet lidí, je vhodné připojit návratku* jejímž prostřednictvím vám pozvaní potvrdí účast. Pamatujte také na obálky, i v případě, že nebudete oznámení posílat poštou, je vhodné předat ho v obálce s nadepsaným jménem toho, komu je určené. Vše by mělo mít stejnou grafickou podobu.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební oznámení, tiskovinyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2024 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena