Svatební šaty

Jak vybrat svatební šaty

Každá dívka si ve svých snech nesčetněkrát promítá svůj svatební den. Každý sen je však jiný. Mění se prostředí i ženich, herci a hudebníci se střídají se spolužáky, jediné co zůstává je ta dívka a nejkrásnější svatební šaty na světě. Svatební šaty jsou totiž pro nevěstu tím nejdůležitějším. Díky svatebním šatům z vašich dětských snů se budete v den D cítit jako nejkrásnější žena na světě.

3.2.2019

V dnešní době má opravdu z čeho vybírat. Inspiraci většinou nachází na internetových stránkách českých nebo zahraničních svatebních salónů, kterých je nespočetné množství nebo ve fotkách jiných nevěst na svatebních portálech. Svatební šaty je možné si nechat ušít dle určitých modelů na zakázku a nebo si je vypůjčit. Stále více se uplatňují české i zahraniční internetové obchody, kde se dají sehnat často velmi originální modely svatebních šatů, jejichž cena většinou nepřekročí částku, kterou utratíte za šaty půjčené na pár dní. Půjčení nebo nákup svatebních šatů ale zůstává nedílnou součástí přípravy svatebního dne. V České republice svatební salony nebo půjčovny svatebních šatů stále dominují při výběru společenských, a tedy i svatebních oděvů. Obchody i půjčovny nabízejí velké množství klasických i moderních svatebních šatů. Svatební šaty mohou být v současné době jakékoli šaty, které si nevěsta vybere pro svůj svatební den.

„Móda mění se den po dni, sem připni stuhu, sem květ vbodni“, píše Alexandr Sergejevič Puškin.

Půjčují se šaty jednoduchých střihů, zdobené různými doplňky - květinové ozdoby, drahé kameny, perly, ale módní jsou také empírové a antické šaty nebo šaty s dlouhou vlečkou. Objevují se asymetrické výstřihy, šikmé střihy sukně, korzety a mnoho dalšího. K módním, elegantním a pohodlným šatům patří také vhodný účes a make-up. Dívky a ženy mohou místo závoje použít různé vlasové doplňky nebo extravagantní účesy. Uvolněnější je také trend v líčení ke svatebním šatům - odvážnější nevěsty mohou použít kouřové oční stíny a rudou rtěnku, naopak ty, které tak odvážné nejsou, se nemusí nijak stresovat a mohou zvolit klasický nenápadný make-up. Fotografové však radí, že fotky kde jsou nevěsty více namalovány, jsou nesrovnatelně hezčí.

Otázkou zůstává, s kým byste měla do salónů vyrazit. Je ideální jít s pomocnicí, která by Vás měla dobře znát a alespoň částečně sdílet Váš vkus. Určitě ji velmi oceníte, pokud budete váhat třeba mezi dvěma stejně krásnými modely. V profesionálním salónu Vám samozřejmě s výběrem také pomohou a poradí, ale s kamarádkou je to určitě lepší.

Styl svatebních šatů

Barevné nebo klasicky bílé svatební šaty?

Pestrost barev svatebních šatů je dnes nepřeberná. Bílá barva samozřejmě stále dominuje, hned za ní jsou populární champagne či krémová, které mají tu výhodu, že sluší většímu množství žen. Podle odborníků totiž bílá nesluší každému. V poslední době se však objevují stále odvážnější barvy, které by dříve nebylo myslitelné použít jako svatební róbu. Je to světle růžová, lososová, světle modrá, vínová, kombinace krémové s vínovou  a také stále častější kombinace bílé s červenou. Objevují se i extravagantnější barvy jako červená či černobílá kombinace.

Střih svatebích šatů

Rozmanitost střihů je ještě širší než barevná škála. Svatební šaty už nemusí být dlouhé až na zem, některé střihy jsou doslova odvážné a rafinovaně odhalují části těla, které dříve musela mít nevěsta zahalené. Velmi oblíbený je střih upnutý přes hýždě a se sukní až od půlky stehen.

Dekorace

Svatební šaty mohou být zdobeny perličkami, květinami, mušlemi a nebo lze zvolit střídmější doplňky nebo žádné.

Jak vybrat vhodné svatební šaty

Základní pravidlo při výběru svatebních šatů je, aby se v nich žena či dívka cítila dobře a aby šaty zvýrazňovaly přednosti a zakrývaly nedostatky. Například střih do áčka si mohou dovolit štíhlé dívky a ženy, pro dívky a ženy s chlapeckou postavou se hodí spíše svatební šaty ve stylu mořské panny. Krátké svatební šaty se hodí spíše pro sportovní typy. Jaký zvolíte střih, materiál nebo barvu, to vše může být zásadní.

Jak vybrat vhodné svatební šaty pro Vaši postavu

Je důležité si umět vybrat ten pravý model. Zkuste se malým kritickým okem na sebe doma v klidu podívat do zrcadla a zhodnoťte, ke kterému ze základních tělesných typů se řadí Vaše postava. Výběr šatů a jejich následná zkouška pak bude o to jednodušší, protože si budete oblékat již jen šaty, které Vám opravdu budou pravděpodobně slušet. Špatně zvolené či nepadnoucí svatební šaty mohou postavě hodně uškodit.

Jak určit typ postavy ke správné volbě svatebních šatů

Bez bot a ve spodním prádle se postavte před zrcadlo. Stůjte rovně, ale přirozeně, s nohama u sebe a rukama volně podél těla. Při pohledu na své tělo se soustřeďte zejména na šířku ramen, boků a klenutí pasu. Pro nejčastější typ postavy, označovaný jako hruška jsou typické boky širší než ramena a zároveň dobře viditelný pas. Pokud máte ramena i boky skoro stejně široké a pas nevýrazný, řadíte se k typu obdélník. Typ jablko charakterizují poměrně štíhlé nohy a hrudník, širší pas a silnější, vystouplé bříško. Souměrná postava s výraznými ženskými křivkami a úzkým pasem bývá označována jako typ přesýpacích hodin. Typ obrácený trojúhelník poznáte podle širších ramen, nenápadného pasu, nezaoblených boků a štíhlé spodní poloviny těla.

Ještě pár rad na závěr*

  1. Než vyrazíte do salónů, zapátrejte po internetu nebo se zeptejte po známých, abyste šly rovnou tam, kde mají dobrou pověst. Je lepší zjistit si předem provozní dobu salónu a úplně nejlépe se objednat dopředu. Vždy se Vás rovnou budou ptát na termín a místo konání svatby. Pokud se termín bude blížit, budou požadovat zálohu.
  2. Šaty je dobré vybírat s dostatečným předstihem, klidně i několik měsíců dopředu.
  3. Když jdete zkoušet svatební šaty, je dobré s sebou již mít obuv se zvažovanou výškou podpatků. Nemusí to být svatební boty, na ty je ještě určitě čas.
  4. Rozhodněte se pro styl, který není všední. Vaše svatební šaty budete mít oblečené jen jeden jediný den a pravděpodobně naposledy.
  5. Doplňky si pořizujte až po konečném výběru šatů. 
  6. I promyšlený svatební účes Vám pomůže dovymyslet, jaký typ šatů zvolíte.
  7. Vyzkoušejte různé typy, barvy a varianty šatů, abyste viděly, který styl Vám opravdu nejlépe padne. Několik dnů před svatbou se dolaďují detaily na poslední zkoušce vybraných šatů. Je třeba mít už svatební boty a spodní prádlo. Vyzkoušejte si, jak se Vám v šatech pohybuje.
  8. Při výběru šatů byste mohla také přemýšlet o ženichovi, o jeho postavě. Vedle malého drobného ženicha byste v nabíraných širokých šatech s dlouhou vlečkou působila asi dost robustně. Měli byste působit jako pár, tedy volte svatební šaty, ve kterých budete vypadat dobře i vedle sebe.

Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební šatyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2021 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena