Organizace a koordinace

Svatba ve stínu koronaviru aneb co očekávat a jak teď postupovat dále?

COVID-19 je aktuálně noční můrou snad každého z nás, ale téměř padesáti tisícům párů v Česku zadělal ještě na další problém: JAK TO BUDE S NAŠÍ SVATBOU? Zkusili jsme oslovit několik dodavatelů, kteří se ve světě svateb pohybují už dlouho a tady je souhrn rad, tipů a informací, které jsme získali.

17.3.2020

Aktuání informace

Od 11. 5. jsou povolené svatby do 100 lidí. Aktualizovaný harmonogram uvolňování opatření najdete na webu vlády. Zároveň byly povoleny všechny venkovní i vnitřní hromadné akce s účastní max. do 100 osob. To znamená, že svatby se od tohoto data mohou konat i s hostinou a oslavou. Do počtu 100 osob musíte zahrnout i dodavatele. Svatby, tedy i svatební obřady se však mohou konat pouze za “přesně definovaných hygienických podmínek”. Jaké to jsou? To se snad v nejbližích dnech dozvíme na webu MZ. Stále platí, že vnitřní prostory restaurací se otevírají až 25. května. Otázkou tedy je, jak je to se svatbami ve venkovních prsotorech a zda to platí i pro uzeavřenoou společnost?

Od 11. 5. jsou také upravena pravidla pro zkoušení oděvů – bude stačit desinfekce rukou. Hurá, nevěsty a ženichové si tedy budou moct zase zkoušet šaty a obleky.

Berete se v březnu, dubnu nebo květnu?

Pak určitě zvažte přesun termínu svatby. Možnosti jsou v zásadě dvě. Posezónní termíny, tzn. svatba v rozmezí října – dubna; nebo přesun na jiný rok. Záměrně nepíšeme na příští rok, protože spousta dodavatelů (obzvlášť těch opravdu kvalitních) má (hlavně ty atraktivní) termíny zamluveny i více než rok předem. Pokud se vám však podaří „ukořistit“ některý z termínů na 2021, alespoň budete mít více času na přípravy.

Plánujete svatbu od června dále?

Tady stojí za úvahu počkat, jak se situace ohledně koronaviru bude vyvíjet. I tak ale zkuste myslet na to, že v Číně vir „řádil“ více než 4 měsíce, a tak by teoreticky mohl ohrozit vaše starší svatební hosty (prarodiče a známé a příbuzné vyššího věku), kteří by z akce o větším počtu lidí mohli mít strach nebo na ni vůbec nedorazit.

Matrika!

Ať už máte datum svatby jakékoli, určitě si nezapomeňte na matrice, pod kterou spadá vaše místo konání obřadu, ověřit, jestli tedy ve vámi vybraný termín už opravdu budou oddávat. Pokud ne, máte opět dvě možnosti. Jednou z nich je oslovit faráře některé z církví, které mohou oddávat mimo vysvěcená místa (unitáři, husité, evangelíci a byli ochotni vás oddat, jen počítejte s tím, že budete muset nejspíš absolvovat několik věrouk = schůzek s oddávající/m), jestli by ještě měl čas; tou druhou pak symbolický svatební obřad. Tedy vzít se už dříve ve čtyřech a v termín T se pak nechat oddat zkušenými profesionály, kteří obřad provedou tak, že nikdo z přítomných nepozná, že se nejedná o „klasickou svatbu.“ Výhodu je, že takový obřad lze zcela přizpůsobit vašim představám, včetně řeči oddávající/ho, času i místa konání obřadu...

Svatba na podzim nebo v zimě?

Pokud se rozhodnete, že na prstýnku přece jenom chcete mít vyryt rok 2020, zkuste se zaměřit na pozdní podzim nebo zimní měsíce. Jednak bude mít taková svatba své ojedinělé kouzlo (zima nabídne krásné a odlišné svatební fotky, a také stmelí hosty – netoulají se vám na procházkách...), ale také máte daleko vyšší šanci na to, že se vám podaří sehnat dodavatele, po kterých toužíte a třeba i za výhodnější ceny.

A ještě jedno řešení by tady bylo...

Co takhle vzít se letos, jen ve čtyřech, na místě, které máte rádi nebo se vám líbí a párty přesunout na jiné datum? Ať už ještě letos nebo jiný rok? Pokud k obřadu přizvete minimálně fotografa, ideálně i kameramana, budete ji moci zprostředkovat i všem hostů na vaší budoucí svatební párty. A i taková „mini svatba“ může mít svůj půvab. Třeba v tom, že budete mít možnost věnovat se opravdu a výhradně jeden druhému a obřad tak dostane úplně jiný nádech. Místo párty pak můžete buďto sami dva nebo s případnými svědky (pokud žádné nemáte, přidělí vám je matrika) absolvovat například zajímavý výlet, večerní wellness, užít si prodloužený víkend na nějakém zajímavém místě nebo se věnovat focení i několik hodin. To už je na vás.  

Dodavatelé a zálohy

Najít ty správné dodavatele je alchymie a pokud se vám to podaří, máte ne z poloviny, ale víceméně úplně vyhráno! Často tato činnost zabere i dlouhé týdny, někomu měsíce a když se vám konečně zadaří, byla by škoda o ně přijít. Proto pokud už máte vybraný potencionální náhradní termín, ozvěte se jim, jestli jej mají dostupný a udělejte si předběžnou rezervaci. Postupujte samozřejmě od těch dodavatelů, kteří jsou pro vás nejdůležitější a na jejichž přítomnosti si zakládáte nejvíc k těm, které byste případně byli ochotní vyměnit.

Co se záloh týče, obvykle slouží k rezervaci termínu a bývají nevratné, avšak převoditelné na jiný termín. I tady se zkuste informovat na to, jestli to takto mají i právě vaši dodavatelé – ušetříte si tak spoustu bezesných nocí! Někteří dodavatelé také nabízí možnost vrácení zálohy v případě, že se jim váš původní termín přece jen podaří obsadit jiným párem, což se ale v případě koronaviru nejspíš nepředpokládá. Další možností pak je převedení zálohy na někoho jiného, pokud se vám jej podaří sehnat nebo její čerpání na jiné zboží či služby. Dobře víme, že svatba je většinou ne úplně levná záležitost, takže oslovit dodavatele co nejdříve se vám může vyplatit i finančně.

Co můžeme očekávat do budoucna?

To samozřejmě neví nikdo, vzhledem k tomu, že ekonomický růst v posledních letech dovolil svatebním dodavatelům našponovat ceny poměrně vysoko, dá se předpokládat, že kvůli stávající situaci nyní půjdou spíše dolů, a tak v duchu hesla „všechno zlé je pro něco dobré“ se může stát, že na tom všem v závěru ještě ušetříte.

A jak vám může pomoci Svatba.cz?

Je toho víc. Díky našemu portálu můžete v případě, že budete muset měnit dodavatele, rychle vyhledat nové a solidní na jednom jediném místě – u nás! Kromě toho ale také nabízíme spoustu nástrojů, které vám pomůžou s přípravami, jako například svatební plánovač, ve kterém si krok za krokem naplánujete celý den D včetně poměrně přesné finanční představy nebo náš blog, který nabízí spousty inspirativních článků.

Všem vám z celého srdce přejeme pevné zdraví a povedenou svatbu!

Za Svatba.cz Ondřej Bambous, CEO

Z více zdrojů pro vás zpracovala svatební koordinátorka Jana Kubáčová svatebniagentka.cz

Zdroj fotografie: www.flipboard.com


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Organizace a koordinaceNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2022 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena