Tento zvyk pochází již ze středověku, avšak až v minulém století přešel do podoby, v jaké ho známe dnes. Nejprve navlékne ženich prsten na levý prostředníček nevěstě, pak ona jemu.
Snubní prsten je třeba vybírat velmi pečlivě. Důležité je především dobře zvolit velikost, aby prsten neklouzal z prstu nebo naopak neškrtil. Tu zjistíte velice jednoduše v každém klenotnictví nebo svatebním salónu pomocí kroužků označených čísly, která určují obvod prstu v milimetrech. Při měření berte v úvahu fakt, že v horku bývají prsty nateklé a zimou se mírně ztenčí. To může způsobit, že se bude velikost oproti skutečné lišit až o jedno číslo. Pokud si nejste velikostí jisti, zvolte raději o číslo menší, dodatečné zvětšení bývá jednodušší než zmenšení, které u některých typů prstenů není možné vůbec.
Snubní prsten by měl být vyroben z kvalitního kovu s dlouhou životností, aby vydržel podmínky každodenního nošení po mnoho let, tedy alespoň po dobu trvání manželství. Nejoblíbenější je žluté, bílé a červené zlato, moderní je kombinace barev. Obvykle se používá 14-ti karátové zlato, které je dostatečně tvrdé a odolné proti obroušení. Levnější variantou může být stříbro, které se ale snadněji deformuje a časem zachází.
V poslední době je velkým trendem chirurgická ocel. Je velmi odolná, neoxiduje a v porovnání se zlatem vychází podstatně levněji. Je také vhodným řešením pro alergiky na kov.
Co se týká povrchové úpravy prstenu, vybrat můžete lesk, mat v různých provedeních nebo rytinu. V současnosti vede mat, moderní jsou i kombinace. Efektně působí kombinace povrchů především u vícebarevných prstenů, různé povrchy dokáží zdůraznit rozdíl v barevnosti.
Obvyklé je stejné provedení prstenu pro ženicha i pro nevěstu. Ženich může mít prsten o něco širší, nevěsta zase zdobený jedním nebo více kamínky. Nejčastěji používané jsou brilianty a zirkony. Briliant je velice tvrdý a odolný, cena se pohybuje kolem 3 000 Kč. Zirkon stojí v řádu stokorun, brzy však ztrácí lesk. Ovšem vzhledem k ceně není problém ho po čase vyměnit za nový.
Bývá zvykem nechat si vyrýt na vnitřní stranu prstenů nejčastěji datum svatby a na ženichův prsten jméno či monogram nevěsty a naopak. Oblíbené jsou i přezdívky, zdrobněliny, originální bývají krátké texty či vzkazy, které se však musí vejít do obvodu kroužku. Povolena jsou většinou maximálně čtyři slova. Většina klenotnických obchodů nabízí vyrytí vámi vybraného textu zdarma.
Snoubenci by měli vybírat prsteny společně a při volbě designu se řídit tím, jaký styl oblékání a šperků preferují v běžném životě. Nevěsta by měla přihlédnout i k tomu, aby snubní prsten ladil k zásnubnímu, který po svatebním obřadu přesune z levého prsteníčku na pravý.
Snubní prsteny pořídíte v klenotnictvích, svatebních salónech a můžete si je objednat i přes internet. Většinou vám budou vyrobeny na míru podle vzorníku nebo podle vlastního návrhu. Výroba trvá obvykle měsíc až dva, proto je třeba vybírat s dostatečným předstihem.
Cenové kategorie se výrazně liší, záleží především na výběru kovu a náročnosti provedení. Cena bývá běžně uváděna za pár, zlaté prsteny se dají pořídit od 8 000 Kč za jednodušší varianty až po prsteny za několik desítek tisíc. Stříbro a chirurgická ocel vás vyjde o mnoho levněji, můžete se dostat až na desetinu ceny zlata.
Jak o prstýnky pečovat
Na všechny drahé kovy působí vnější vlivy, jsou náchylné k oxidaci a mohou se lehce poškrábat nebo jinak poničit, proto je potřeba i o snubní prstýnky pečovat, aby vydržely co nejdéle krásné.
Aby nedošlo k deformaci tvaru, vždy prsten raději sundejte, pokud se chystáte vykonávat těžší manuální práci. Nenoste ho ani na sport nebo do přírody, kde by se mohl odřít o skály či kameny.
Vhodné je prstýnky jednou za měsíc vyčistit v mýdlové vodě pomocí zubního kartáčku, poté opláchnout čistou vodou a osušit. To však neplatí pro prsteny s kamenem, ty raději svěřte do rukou odborníků.
Pokud nebudete nějakou dobu prsten nosit, uložte ho do krabičky tak, aby nepřišel do kontaktu s dalšími šperky.