Snubní prsteny a šperky

Zásnubní prsten

Zásnubní prsten – ten nejkrásnější a nejočekávanější šperk v životě ženy. Čím je vlastně tak výjimečný a jedinečný a proč v každé ženě vzbudí tolik neopakovatelných emocí? Jaký je jeho význam a kde je jeho původ?

22.6.2024

Zásnubním prstenem dává muž najevo ženě svůj vážný zájem o budoucí sňatek, je obvykle zdobený diamantem či jiným kamenem a dá se považovat za jakýsi druh předmanželského slibu. Zásnubní prsten má své kořeny už ve starověkém Egyptě, znali a používali ho též staří Římané. Tehdy se však výrazně lišil od současné podoby zásnubního prstenu a i jeho význam byl širší – měl ochraňovat či dávat najevo neposkvrněnost své nositelky, někdy byl projevem čistého přátelství.

Dnes je zásnubní prstýnek především darem z lásky a neodmyslitelnou součástí žádosti o ruku. Jeho důležitost je proto nesporná a i mužům, kteří si obvykle se vším poradí, může připravit nejednu bezesnou noc. Jak tedy vybrat ten jediný pravý, který jí nedovolí říci “ne“?

Klasické zásnubní prsteny

Nestárnoucí a osvědčenou klasikou jsou zásnubní prsteny s jedním zasazeným kamenem uprostřed. Tyto prstýnky jsou nejběžnějším a stále nejvyhledávanějším typem zásnubního prstenu. Hodí se pro ženy, které preferují jednoduchost a eleganci, je vhodnější i z praktických důvodů. Pak už jen zbývá zvolit druh materiálu, tvar a typ kamene.

Zásnubní prsten

Nevšední a extravagantní zásnubní prsteny

Pokud je vaší partnerkou dáma libující si v originalitě až extravaganci, ráda vybočující z řady, pak můžete vsadit na odvážnější a daleko méně tradiční typy prstenů. Osobitý prsten s originálními motivy má rozhodně něco do sebe a bude podtrhovat její neobyčejný charakter, čímž rozhodně nemůžete šlápnout vedle. Můžete třeba zkusit model z černé keramiky s vybroušenými hranami, nebo prsten s více kameny zasazenými do jednoho ornamentu. Nevšedně působí také např. modely v kombinaci dvou barev zlata.

Diamant nebo zirkon?

Rozhodujícím faktorem při výběru kamene pro zásnubní prsten bývá často cena, která je podstatně nižší při výběru zirkonů. Zirkon je tvořen chemickou sloučeninou, je křehčí a měkčí než přírodní diamant a na rozdíl od diamantu také brzy ztrácí svůj lesk. Na první pohled laickým okem těžko poznáte rozdíl mezi nimi, během let se však jistě projeví a bude viditelné. Diamant má také vyšší index lomu světla než zirkon, což je důvodem jeho vysokého, jiskřivého lesku, kterým rozzáří celý prstýnek na ruce vaší vyvolené. Přemýšlejte proto o trvalé a nestárnoucí hodnotě, která by měla být synonymem tohoto šperku, zásnubního či snubního prstenu, který symbolizuje stejně trvalou a nestárnoucí hodnotu citů.

Okamžik, kdy muž před ženou poklekne, nebo jí u romantické večeře při svíčkách předá malou krabičku s nezpochybnitelným obsahem, zanechává u obou zúčastněných ještě dlouho poté hluboké emoce.

Zásnubním prstenem dává muž jasně na srozuměnou ženě vážnost svého úmyslu a zájem o budoucí sňatek.

Zásnubní prsten je obvykle zdobený diamantem či jiným kamenem a dá se považovat za jakýsi druh předmanželského slibu.

Zásnubní prsten začal svoji historii ve starověkém Egyptě. Tehdy měly zásnubní prsteny zcela jinou podobu, než jak je známe dnes.

Prsten tvořil kovový proužek spojený do tvaru kruhu. Takový prsten měl symbolizovat nekonečnost.

Římané často darovali prsten spolu s malým klíčkem, který měl ochránit obdarovaného.

Římské nevěsty dostávaly dva snubní prsteny, jeden zlatý, který nosily na veřejnosti, druhý vyrobený z kamene, který používaly během vykonávání domácích prací.

Ne vždy však znamenalo nošení prstenu zasnoubení nebo setrvávání v manželství.

Někdy takový prsten znamenal nedotčenost nositele, nebo symbolizoval čistotu a sílu přátelství.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Snubní prsteny a šperkyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2024 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena