Svatební dort a sladké

Svatební dort

Svatební dort, velký nebo malý, jednoduchý nebo bohatě zdobený, vždy kraluje vaší svatební tabuli a obvykle je tím prvním, co upoutá pozornost při vstupu do hodovní síně. Nezapomeňte ani na tradice, které jsou s ním spojené. Svatební dort si zkrátka zaslouží pozornost!

6.1.2019

Při svatebních přípravách bychom neměli opomenout i výběr svatebního dortu. Svatební dort spolu s květinovou výzdobou, organzou uprostřed, kamínky nebo svíčkami bývá ozdobou svatební tabule. Svatební dort je většinou ta nejhezčí ozdoba svatebního stolu. Svatebním dortem máte možnost výjimečně ozdobit slavnostní tabuli v tento jedinečný den, tak aby si ho svatebčané všimli hned při vstupu na hostinu a dlouho vzpomínali, jak vypadal a později i jak chutnal.

Svatební dort je tedy dekorací stolu, ale také nesmíme zapomenout, že se k němu vážou tradice a pověry. Za zmínku určitě stojí krájení svatebního dortu. To patří k tradičním činnostem při svatebním veselí a bývá vyvrcholením svatební hostiny. Podle svatebních tradic a zvyklostí mají novomanželé rozkrojit svatební dort společně. Kdo první uchopí nůž, bude prý v manželství vůdčí osobností. Z dortu by měl ochutnat každý ze svatebních hostů, v opačném případě budou mít smůlu novomanželé i ten, kdo svatební dort neochutnal. 

Svatební dorty jsou velmi různorodé. Mohou mít bezpočet tvarů - kulaté, hranaté, oválné. Často se vyrábějí dorty ve tvaru srdce, podkovy, panenky a panáčka, stále oblíbenější je dort v podobě svatebního altánu, ve kterém stojí ženich s nevěstou. Mohou být bílé nebo barevné, zdobené perličkami, marcipánem nebo čokoládou. Také velikosti dortu jsou různé. Můžete vybrat jedno velké srdce nebo podkovu zdobenou pouze jahodami nebo čtyřpatrový dort s marcipánovými kvítky a čokoládou a dalšími doplňky. U nás jsou oblíbené klasické piškotové a ořechové dorty, v Americe spíše smetanové dorty. Ve Francii se setkáte zase s dorty postavených z různých kousků.

Při výběru dortu záleží čistě na vaší představě, chuti a finančních možnostech. Zásadní věcí při výběru svatebního dortu je samozřejmě počet svatebních hostů i celkový styl svatby. Na malou rodinnou svatbu se nehodí několikapatrový dort, byl by vyhozenými penězi a plýtváním. Určitě postačí jen menší dort zajímavého tvaru či zdobení. Velikost svatby určuje velikost dortu, styl svatby naopak určuje jeho vzhled. Máte‑li  romantickou svatbu, bude hezky vypadat dort s něžným zdobením srdíček, perliček nebo marcipánových či živých květin. Také místo, kde máte hostinu, určí druh dortu. Jiný zvolíte při svatební hostině na zámku a jiný při zahradní hostině s grilováním.

Vybrat si správný svatební dort je velice důležité. Svatební dort je dominantním prvkem celé hostiny. Aby byl Váš velký den tím nejkrásnějším dnem, na který budete celý život vzpomínat, promyslete důkladně, i jaký svatební dort vyberete.

Svatební dorty prošly v nedávné historii poměrně výraznými změnami, a proto dnes v nabídce cukráren naleznete jak tradiční svatební dorty, u nichž je pro zdobení dortů použito krémů, květů z marcipánového, nebo mandlového těsta a jejichž tvar je nejčastěji kulatý, tak ale i svatební dorty moderní, jejichž tvary jsou čtverce, obdélníky, podkovy atd.. Zdobení dortů a celkové pojetí může být dnes velmi moderní. Svatební dorty bývají často elegantní a jednoduché a ke zdobení dortů se často používají živé květy, nebo čerstvé ovoce zalité čokoládou. Samozřejmostí jsou rozličné náplně, mezi nejoblíbenější patří čokoláda, karamel, oříšek, jahoda, vanilka, kokos, banán a amaretto. Nepřeberné možnosti jsou ve výběru ozdob, které se většinou tvoří z marcipánu, ale mohou být i z jiného těsta - kytky, prstýnky, srdce, holubičky, labutě či figurky nevěsty a ženicha v různých polohách či s různými doplňky.

Pokud máte rádi detaily, můžete si objednat svatební dort, který ladí s oblečením svatebčanů nebo výzdobou prostor, kde se bude hostina konat. Už dávno neplatí, že svatební dorty vypadají stejně na každé hostině. Stejně jako se stále častěji setkáváme s velmi originálními svatebními obřady (v balónu, pod vodou, při seskoku padákem), můžeme i dortem svatební hostinu ozvláštnit a udělat z ní nezapomenutelný zážitek!

V každé větší cukrárně či lahůdkách vám nabídnou katalog dortů, ze kterých si můžete vybrat ten pravý. Pokud však budete mít jinou představu než je v nabídce, většina prodejců svatebních dortů dokáže připravit dort podle vašeho přání, co se týče vzhledu, druhu těsta, náplní, polev i ozdob. Nesmíte se bát říci, jakou představu o svém svatebním dortu máte. A pokud nemáte žádnou, inspiraci v katalozích určitě najdete.

Druhy svatebních dortů

Čokoládové svatební dorty pro mlsné jazýčky

Čokoládové dorty jsou na svatbě klasikou. Dorty mají čokoládové náplně, čokoládovou polevu a čokoládové figurky či motivy jako ozdobu. Čokoláda je ve světě velmi oblíbená, a proto i čokoládové dorty ze svatebních stolů nezmizí. Jestli máte svatbu v létě, kdy jsou dny velmi horké, není však čokoládový dort právě ideální. Rychle ztratí svou krásu. Proto buď zvolte jiný dort, nebo jej mějte celou dobu v lednici a vytáhněte jej až těsně na krájení.

Svatební dorty zdobené květinami pro romantickou svatbu

Dorty zdobené květinami jsou pro něžné a romantické svatby přímo ideální. Zdobit můžete nejen umělými či marcipánovými květinami, také živé květiny mohou být krásnou ozdobou. Jenom pozor na vadnutí. Nezapomeňte sladit květiny na dortu se svatební květinou nebo s výzdobou svatební hostiny a to nejen druhem květiny ale také barvou.

Ovocné svatební dorty pro svěží letní hostinu

Velmi hezky vypadají dorty s ovocnými ozdobami. Nejčastěji se používají jahody, protože jsou sladké, červené, chutné a ještě vypadají hezky. Ale samozřejmě lze zdobit i jiným ovocem, které se běžně používá na dorty. Ovoce se nejčastěji vybírá k piškotovým a smetanovým dortům. Pro letní svatbu v přírodě je ovocný dort ideální. Bude nejen vypadat hezky, ale také si v horkém létě na něm pochutnáte, protože je svěží.

Hranaté svatební dorty jako netradiční ozdoba svatebního stolu

Jestliže chcete nějaký netradiční svatební dort, zkuste zvolit dort ve tvaru čtverce či obdélníku. Svatební klasikou je totiž dort kulatý jednopatrový, takže hranatý dort nabízí jiné možnosti pro zdobení a kreativní cukrář může vytvořit opravdu netradiční umělecký kus.

Barevné svatební dorty pro veselou svatební hostinu

Se svatbou je spojená především bílá barva, to samé můžeme říct i o svatebním dortu. Nejčastěji se zdobí bílou čokoládou či marcipánem. Nyní však začíná být moderní používat na zdobení marcipán v barvě svatebních květin. Zářící barva, která je ve stylu vaší svatby i svatební hostiny, bude krásným doplňkem právě k bílé. Barevný dort bude pak nepřehlédnutelným doplňkem svatebního stolu. 

Luxusní dorty pro exkluzivní svatby (na zámku)

Toužíte‑li po luxusní svatbě, nesmíte zapomenout i na exkluzivní svatební dort, který nikdo nepřehlédne a jeho krájení bude zážitkem pro všechny. Tento typ dortů si zajisté představíte ze svateb celebrit. Velká svatba si žádá i několikapatrový dort z těch nejlepších ingrediencí. Dort může být bílý a mít decentní ale luxusní zdobení.

Netradiční dorty jako zajímavý doplněk svatebního stolu

Kdo má rád zajímavé a extravagantní věci, určitě si vybere netradiční dort. Některé vlastně ani jako dorty nevypadají. Mohou mít buď zajímavý tvar či zdobení nebo ani nemusí být jako dort, ale jsou z malých dortových kousků. Dokonce někteří snoubenci vybrali dort ze sýrů či sushi. Nic není nemožné, svatba je to vaše a měla by vypovídat o vás, tak se nebojte experimentovat. V případě slaného „dortu“ myslete raději i na nějaké malé sladké zákusky ke kávě, bude se to očekávat, tak ať nejsou svatebčané zklamáni.

Každá svatba je individuální záležitost, speciálně pro Vás připravená na míru. Vše vychází z dohodnutého termínu a místa s dostatečným předstihem, poté nadchází upřesňující schůzky k dohodnutí konkrétní zakázky. Upřesníte si počet, tvary, barvy, složení.

Velikost svatebního dortu

Podle Vámi požadovaného počtu porcí Vám cukrárny navrhnou velikost a počet pater dortu. Počet porcí není určen dle hmotnosti dortu, jelikož jednotlivé druhy dortů se liší svým složením.

Provedení a tvar

Svatební dort na stojanu – je praktický co se týče krájení a převozu, jelikož každé patro je zvlášť na tácu. Celý dort se sestavuje a aranžuje až na svatební tabuli pomocí plastového stojanu s nožičkami imitující řecké sloupy (za stojan se požaduje záloha).  

Svatební dort na stojanu s želé – toto je varianta svatebního dortu, který obsahuje želé. Je obalený fondánovou hmotou pouze po bocích dortu. Stojan je rozložitelný na jednotlivá patra.

Patrový svatební dort bez stojanu – jedná se o klasickou nejběžnější variantu svatebních dortů, kde jsou jednotlivá patra poskládána přímo na sebe.

Dozdobení dortu

Svatební dorty se dozdobují na základě Vašich přání.

Zdobený reliéf: jedná se o jemné povrchové zdobení královskou glazurou, která je vyrobena převážně z cukru a je možno obarvit

Stuhy a organzy: použití saténové stuhy a organzy různých barev v několika variantách uvázání se stává velice oblíbenou možností, jak zpestřit svatební dort

Živé květy se dozdobí v souladu s vaší svatební výzdobou – dort se rozjasní a zavoní

Kategorie dozdobení svatebního dortu je možno vzájemně kombinovat.

Složení svatebního dortu

Čokomalina dort, Mandarinkový dort, Amadeus dort, Havana dort, Karamelový dort, Limetkový dort, Malinový dort, Piňacolada dort, Jahodový dort, Sacher dort.

U větších a patrových dortů se doporučuje do spodního patra dort čokoládový z důvodu větší stability celého svatebního dortu.

U varianty otevřeného svatebního dortu s želé se doporučuje pouze tyto příchutě : Malinový dort, Čokomalina dort, Mandarinkový dort, Piňacolada dort, Borůvkový dort, New York Cheesecake dort, Corn-broskev dort, Jahodový dort.

Doprava na místo

Cukrárny bezproblémově doručují vaše svatební dorty až na místo konání hostiny nebo si je můžete vyzvednout sami v den svatby nebo den předem, máte-li možnost dort někde uchovat.

Doplňující produkty cukráren

  • Figurky na svatební dort - Důležitou ozdobou svatebních dortů bývá na jejich vršku také figurka ženicha a nevěsty. V poslední době jsou oblíbené především legrační figurky novomanželů. Novinkou jsou v zahraničí figurky, kterým vytvoří obličej přesně podle vaší fotky, a proto tak máte na dortu malé dvojníky. Hlavní ozdobou dortu ale nemusí být jen postavy ženicha a nevěsty, můžete vybírat ze srdíček různých tvarů, písmen i zvířátek.
  • Svatební výslužka, tzn. svatební cukroví a svatební koláčky ve svatební papírové krabičce.
  • Děkovací dorty - pro rodiče ženicha a nevěsty. Dortíky, které mohou být v různých tvarech a velikostech a jejich zdobení se přizpůsobuje hlavnímu svatebnímu dortu. Předávají se ve speciální dárkové krabičce s průhledným víkem.
  • Cupcakes –v různých příchutích a velikostech
  • Čokoládové košíčky – originální minidezerty naplněné čerstvým lesním ovocem a krémem dle Vašeho výběru, dozdobeny svatebním motivem mohou být na vaší svatební tabuli.
  • Klasické dorty a záviny – vaší svatební tabuli můžete doplnit dalšími klasickými dorty a záviny.

Dodání svatebních dortů

Svatební dorty na objednávku jsou cukrárny schopny dodat do druhého dne. Avšak je pro jistotu doporučováno objednat svatební dort alespoň v týdenním předstihu. Ale jak známe nevěsty, výběr dortu nebudou nechávat na poslední chvíli, takže i měsíc dopředu objednaný dort nebude problém.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební dort a sladkéNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2024 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena