Takových chvil je v průběhu svatby spousta. Protože je ale lidská paměť děravá (obzvlášť ve vypjatých situacích, mezi které svatba jednoznačně patří) a navíc se během vašeho dne D odehrají okamžiky, kterých se nevěsta a ženich neúčastní (ranní přípravy nevěsty nevidí ženich a obráceně, rodina a přátelé si pro vás nachystají nějaké překvapení...), pokud vám to váš svatební rozpočet jen trochou dovolí, doporučujeme vám sáhnout po svatebním videu. Je sice pravda, že obvykle si video (kromě pár dní poté, co je převezmete) pustíte jen v den výročí svatby, uvidíte ale, že vy sami i vaše děti za 20, 30 nebo 50 let budete moc rádi, když se budete moci do svého velkého dne vrátit nejen ve vzpomínkách a prostřednictvím „tichých“ fotek, ale znovu a znovu si vychutnáte přání svých nejbližších, proslov tatínka či svědka nebo jakákoli jiná důležitá slova i prostřednictvím „svatebního filmu.“
KOLIK STOJÍ SVATEBNÍ VIDEO?
Ceny se pohybují napříč republikou různě, a jsou navíc ovlivněny velkým množstvím faktorů. Je váš svatební kameraman profesionál? Nač točí? Používá jeden nebo více přístrojů? Jakou další techniku má k dispozici? Má na svatbě asistenta, natáčí ve dvou nebo sám? Jak dlouho se bude vašeho dne D účastnit? Kolik a jak dlouhých videí bude výsledkem jeho práce, tzn., jak dlouho bude vaše video stříhat? Pro představu, v roce 2019 se cena profesionálních svatebních videí pohybuje přibližně od 8 000 do 30 000 Kč za natáčení celého svatebního dne. Samozřejmě však můžete narazit i na nižší či vyšší taxu. Ceny se samozřejmě liší také díky tomu, jaké renomé právě váš kameraman má.
PODLE ČEHO VYBÍRAT?
Jestliže pro vás není rozhodujícím faktorem cena, jednoznačně by vás měly oslovit ukázky práce, tedy portfolio vašeho svatebního kameramana. Také se ptejte po tom, co vše za danou cenu dostanete. Nejčastěji je to buďto jen krátký klip – sestřih z celého dne o délce cca 3 – 7 minut nebo pak k němu ještě další stejně dlouhý sestřih ze svatební zábavy, případně také hudební videoklip na vaši oblíbenou písničku či k tomu všemu ještě navíc třeba i cca půl hodinový až hodinový záznam ze svatebního dne, včetně obřadu.
Pokud ale jdete spíše po kvalitě, jednoznačně dejte na reference, ať už ty ústní nebo ty, které najdete na webových či FB stránkách jednotlivým kameramanů a dejte také na osobní dojem při případné schůzce, o kterou požádáte. Anebo se podívejte na naše osvědčené tipy v kategorii Svatební fotograf a video.
KAMERAMAN KAMARÁD?
Pokud je pro vás investice do svatebního videa přeje jen natolik citelný výdaj, že se raději profesionálního videa vzdáte, je zde ještě možnost oslovit kamaráda nebo příbuzného s kamerou. Nečekejte ale zázraky. Ani člověk, který cvičí na bicepsy 4 hodiny denně, nezvládne „točit z ruky“ tak, aby se video netřáslo, déle než půl hodiny. Navíc je možné, že se během důležitých chvil svatebního dne bude objevovat tam, kde nemá, a tak třeba můžete přijít o fotky prstýnků, protože kameraman se zrovna v té chvíli objeví fotografovi v záběru... Zvažujete-li tedy tuto variantu, zkuste minimálně zabrouzdat na internetu a vypátrat tipy a triky pro to, aby měl „váš“ kameraman všechny potřebné záběry, ale nenarušil vzácné a neopakovatelné chvíle vašeho velkého dne. Ty mu pak přepošlete a dohlédněte na to, aby se těmito radami skutečně řídil.
Přejeme, ať se vám vaše svatební video líbí a hlavně povede – stejně tak, jako svatební den!