Svatební šaty

TYP POSTAVY - podle čeho se ujistit, jaký je ten můj

Předchozí článek ukázal jednoduchý způsob, jak si vypočítat svůj „typ postavy“. Nyní se pojďme zaměřit na to, čím jsou jednotlivé postavy typické. V dalších článcích se již budeme věnovat každému typu zvlášť a ukážeme si střihy SVATEBNÍCH ŠATŮ, které daným postavám dokonale padnou.

19.2.2023

POSTAVA TYPU „PŘESÝPACÍ HODINY“

V případě použití vzorečku k výpočtu typu postavy se jedná o procentuální zastoupení pasu menší než 75-80% a zastoupení boků mezi 100-106%.

 • Objemově souměrný a harmonický typ postavy, který je velmi ženský a slouží jako ideální předloha ke stylingu ostatních typů postavy!
 • Boky, poprsí a ramena jsou ve stejné šířce, pas je útlý a výrazně definovaný, zadeček je spolu se stehny a hrudníkem plnější.

Jaký si dát cíl při výběru (nejen svatebních) šatů, pokud jsi hrdou majitelkou postavy typu „přesýpací hodiny“? V tomto případě se nemusíš v ničem omezovat, máš typ postavy, které sluší téměř cokoliv :)

presýpací hodiny

POSTAVA TYPU „TROJÚHELNÍK“

Můžete ji také znát pod pojmem "postava typu hruška". V případě použití vzorečku se jedná o procentuální zastoupení boků větší než 106%.

 • Celá postava působí elegantně a velmi žensky.
 • Má úzký, jasně definovaný pas, který je v kontrastu s širšími boky a plnějšími stehny.
 • Ramena jsou užší a drobnější, ňadra bývají středně velká, ale mohou být i menší.

Jaký si dát cíl při výběru (nejen svatebních) šatů, pokud jsi hrdou majitelkou postavy typu trojúhelník / hruška? Opticky s celou postavou pracovat tak, abychom vytvořili iluzi "přesýpacích hodin". Nejdůležitější je tedy doplnit chybějící objem v horní části těla, konkrétně v oblasti ramen a ňader.

trojúhelník

POSTAVA TYPU „OBRÁCENÝ TROJÚHELNÍK“

V případě použití vzorečku se jedná o procentuální zastoupení boků menší než 100%.

 • Velmi žensky působící typ postavy, pro kterou je typický plnější dekolt a štíhlé nohy.
 • Postava je nejširší v oblasti ramenou a hrudníku, může působit robustním až atletickým dojmem.
 • Objem ramen a hrudníku je v kontrastu s užšími a nevýraznými boky včetně ploššího zadečku.
 • Pas není jasně definovaný, nebývá významně širší. Boky a stehna nepůsobí vůči horní části těla plnějším dojmem, právě naopak - mohou být dlouhé a štíhlé.

Jaký si dát cíl při výběru (nejen svatebních) šatů, pokud jsi hrdou majitelkou postavy typu „obrácený trojúhelník“? I v tomto případě opticky pracujeme s postavou tak, abychom dosáhli iluze "přesýpacích hodin", tzn. doplníme chybějící objem v dolní části těla, konkrétně v oblasti boků, stehen a lýtek.

obrácený trojúhelník

POSTAVA TYPU „O“

Známá také jako „postava typu jablko“. V případě použití vzorečku se jedná o procentuální zastoupení pasu větší než 90%.

 • Postava je typická pro výrazný kontrast mezi objemem horní a dolní poloviny těla.
 • Největší objem je koncentrovaný ve středu těla v oblasti pasu.
 • Poznávací znamení pro tento typ postavy je plnější oblast pasu, ramenou, rukou a širší oblast zad. Velikost poprsí může být menší i větší.
 • Nejčastěji se s tímto typem postavy potkáme u starších žen, ale nemusí to být pravidlem.

Jaký si dát cíl při výběru (nejen svatebních) šatů, pokud jsi hrdou majitelkou postavy typu „O“? Abychom se zase co možná nejvíce přiblížili k "přesýpacím hodinám", doplníme chybějící objem v dolní části těla, konkrétně v oblasti boků, stehen a lýtek.

O

POSTAVA TYPU „OBDÉLNÍK“

U nás také známá třeba jako „chlapecký typ postavy“. V případě použití vzorečku se jedná o procentuální zastoupení pasu mezi 80-90%.

 • Pro tento typ postavy jsou typické nevýrazné křivky. Ramena, pas a boky mají podobnou šířku a pas navíc není výrazně definovaný.
 • Postava mívá souměrný a drobnější charakter, ale nemusí to být pravidlem.

Jaký si dát cíl při výběru (nejen svatebních) šatů, pokud jsi hrdou majitelkou postavy typu „obdélník“? U tohoto typu postavy je potřeba vytvořit pas a doplnit chybějící objem v dolní i horní části těla, konkrétně v oblasti hrudníku a boků.

obdélník

POZOR! Tímhle rozhodně nekončíme. Právě naopak!

V každém dalším článku se dozvíš, co konkrétně u daného typu postavy vyhledávat a čemu se naopak vyhnout, abys nakonec doopravdy oblékla své šaty snů a seděly přesně tak, jak mají.

Nezapomeň se REGISTROVAT a SDÍLET článek svým kamarádkám, kolegyním, sestrám, ať může být pomocníkem a pravou rukou co nejvíce ženám 💞

Sleduj nás na IG, FB, TikTok, Youtube

Autorky: Janča Kubáčová a stylistka Dominika Staňková Chválová Poděkování patří svatebnímu salonu Elody, za perfektní spolupráci a poskytnutí svatebních šatů i prostor.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební šatyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2023 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena