Uzavírání manželství se řídí řádem ČR a je upraveno zejména zákonem č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů a dále zákonem 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Nejdříve musíte zajít na matriku a vyzvednout si dotazník k uzavření manželství. V něm budete vypisovat svoje nacionále a musíte se rozhodnout, kdo bude mít tu čest a vaše ano potvrdí svým podpisem jako svědek.
Součástí dotazníku je i seznam hudebního doprovodu k sňatku, kde si vyberete jakou píseň vám zahrají při vstupu do obřadní místnosti, při gratulacích a při odchodu.
V další části dotazníku je třeba se vyjádřit, zda souhlasíte se zveřejněním osobních údajů v tisku, a také zda máte zájem o povolení k vjezdu osobních vozidel tam, kde je obyčejně zákaz vjezdu, např. k radnicím, zámkům apod.
Doklady potřebné ke svatbě s českým státním občanem
- občanské průkazy snoubenců
- rodné listy
- doklad o státním občanství (nahrazuje OP)
- výpis z evidence obyvatel o osobním stavu (nahrazuje OP)
- pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství (je-li někdo ze snoubenců rozvedený)
- úmrtní list manžela či manželky (je-li snoubenec nebo snoubenka ovdovělý/á)
- pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera (jde-li o snoubence, který již v partnerství žil)
- rodné listy společných dětí (mají-li snoubenci takové)
- rodné listy dětí nevěsty (pokud otec těchto dětí není znám)
Doklady potřebné ke svatbě s cizím státním občanem
- rodný list, nebo rovnocenný doklad o narození, ze kterého musí být zřejmé zejména místo a datum narození, jméno a příjmení a údaje o rodičích
- doklad o státním občanství - lze prokázat cestovním pasem
- doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, který nesmí být k datu uzavření manželství starší 6-ti měsíců (povolení domovského státu uzavřít manželství v ČR a pokud domovský stát takové potvrzení nevydává, předloží cizinec dokument o této skutečnosti)
- potvrzení o osobním stavu a pobytu - je-li cizím státem vydáváno
- úmrtní list zemřelého manžela/partnera (pokud je někdo ze snoubenců ovdovělý). Tento doklad není třeba předkládat, jestliže je tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství na území ČR.
- pravomocný rozsudek o rozvodu manželství (pokud jsou snoubenec či snoubenka rozvedeni)
- pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera (jde-li o snoubence, který již v partnerství žil)
- doklad totožnosti - cestovní pas, průkaz o povolení k pobytu pro cizince
Co dál potřebuje cizinec ke svatbě v Čechách?
V kalendářním týdnu před uzavřením manželství předloží snoubenec, který je cizincem, matričnímu úřadu potvrzení o oprávněnosti pobytu na území ČR vydané policií ČR, které nesmí být ke dni uzavření manželství starší sedmi pracovních dnů. Toto neplatí, jde -li o občana Evropské unie, občana jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, nebo jeho rodinné příslušníky.
Bez tohoto potvrzení a výše uvedených dokladů se sňatek nemůže uskutečnit.
Doklady vydané orgány cizího státu mají důkazní moc veřejných listin v České republice, pokud jsou opatřeny předepsanými ověřeními a úředním překladem do českého jazyka (ustan. § 57 zákona o matrikách), a to soudním tlumočníkem, jmenovaným dekretem příslušného soudu dle zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících.
Pokud budou doklady přeloženy do českého jazyka v cizině, je nutné ověření našeho zastupitelského úřadu v té zemi, kde bude doklad pořízen (platí pro veškeré předkládané cizojazyčné doklady, mimo dokladů SR). To znamená, že příslušnou listinu ověří vyšší orgány příslušného státu a následně jsou superlegalizovány Českým zastupitelským úřadem v tom určitém státě.
Pokud doklady vydává zastupitelský úřad cizího státu v České republice, musí být tyto doklady ověřeny Ministerstvem zahraničních věcí ČR v Praze. U některých států je podle mezinárodní úmluvy možné nahradit superlegalizaci dokladů ověřovací doložkou tzv.: "APOSTILLOU". Toto ověření není nutné v případech, kdy byl doklad vydán ve státě, se kterým uzavřela ČR smlouvu o právní pomoci ve věcech občanských a rodinných.
Je nezbytné, aby byl při svatebním obřadu přítomen soudní tlumočník. Tlumočníka si zařídí snoubenci na vlastní náklady. Jen v případě, že cizinec dokonale ovládá český jazyk a učiní o tom písemné prohlášení, nemusí být svatební obřad tlumočen.
Doručení podepsaného dotazníku a veškerých dokladů na příslušnou matriku může zajistit jeden z budoucích novomanželů, není třeba, aby byli přítomni oba.