Svatba v ráji
Na takovouto neobyčejnou svatbu budete vzpomínat celý život. Navíc šikovně spojíte svatební obřad a líbánky. Pokud chcete absolvovat svatbu v zahraničí, máme pro Vás několik tipů, rad a doporučení.
Rituální i právoplatné svatební obřady
Podmínky pro obřady nejsou stejné jako v Česku. Někde je možné vykonat jen rituální svatební obřad, který u nás není platný, takže budete muset uspořádat ještě oficiální svatbu i v Čechách. Ale na druhou stranu i rituální svatba je stylovou záležitostí s nádhernou romantickou atmosférou. Na některých místech je možné uspořádat i oficiální svatbu se vším všudy.
Kde se berou Češi?
Naši občané si nejvíce oblíbili exotické ostrovy v Indickém oceánu. Bodují Seychely, Mauritius, Maledivy i Srí Lanka. Oblíbený je i svatební obřad v Karibiku. Konkrétně v Dominikánské republice. Nově objeveným místem může být Jamajka. Za těmito destinacemi nepokulhává ani daleká Oceánie. Češi se berou na ostrůvcích Francouzské Polynésie nebo na americké Havaji.
Cestovní kanceláře i agentury
Bude vás to stát sice trochu papírování a zařizování nezbytných formalit, ale ty za vás bezchybně obstarají mnohé české cestovní kanceláře, které se zaměřují na exotické destinace. Existují i speciální agentury, které vám uspořádají svatbu snů v exotickém ráji. Zařídí vše od letenek, ubytování až po svatební květiny a hostinu. Vše, co si budete přát.
Nezbytné formality
Požadavky na předložené dokumenty jsou různé. Můžou se trochu lišit zemi od země, s přihlédnutím k tamním zákonům. V zásadě ale platí, že budete potřebovat několik základních dokumentů. Notářsky ověřené fotokopie dokumentů jsou požadovány místní cestovní kanceláří, alespoň 6 týdnů před příjezdem, aby mohly být zařízeny veškeré záležitosti sňatku. Dokumenty musí být ověřeny soudním znalcem a přeloženy do angličtiny, případně do jiného požadovaného jazyka. Snoubenci musí cestovat s originály dokladů. Určitě budete potřebovat cestovní pas a rodný list. Pokud jsou klienti rozvedeni či ovdověli, je třeba fotokopie dokumentů dokládajících rozvod či úmrtí předešlého partnera a také fotokopie předchozího oddacího listu. Další doklady a formuláře se určují dle požadavků jednotlivých destinací. Dokumenty jsou nutné v případě právoplatné svatby, která bude uznána i v České republice. Pokud absolvujte jen rituální obřad, tyto doklady nebudete potřebovat. Samozřejmě kromě pasu pro příjezd do země. Do některých zemí je třeba vstupní vízum, které vyřídí vaše cestovní kancelář nebo vám pomůže s vyplněním formulářů.
Po příjezdu do Čech
Po uzavření manželství v cizině budou manželé potřebovat oddací list. Ten vystaví matriční úřad v České republice na základě oddacího listu, který obdržíte v zemi uskutečněného sňatku po skončení obřadu. Na základě oddacího listu se pak žádá o vystavení osobních dokladů, tj. občanského průkazu, cestovního pasu, apod. Český oddací list vydá ze zápisu v matriční knize tzv. zvláštní matrika, vedená úřadem Brno-střed, kde se zapisují uzavření manželství státních občanů České republiky, ke kterým došlo v cizině.
Váháte?
Obrovskou výhodou svatební obřadu v cizině je zejména ta skutečnost, že se zbavíte předsvatebního šílenství a stresu. Cenová zátěž je různorodá. Uvědomte si, kolik byste vynaložili za svatbu v Čechách, hostinu pro početné svatebčany a další nezbytnosti. Částka se bude velmi podobat ceně za svatbu v cizině. Proč nepoznat nové místo a kulturu a ještě se přitom nevzít? Vzpomínky a zážitky vám za to rozhodně stojí. Prostě si zabalíte krásné bílé letní šatičky, něžné sandálky a odletíte prožít váš velký den do cizokrajného ráje palem, moře, bílého písku a přátelských lidí.