Svatební oblek

Jak vybrat svatební oblek

Svatebnímu obleku pro ženicha věnujte stejnou pozornost jako svým svatebním šatům. Oblek i ženich si to v tento den prostě zaslouží! :-)

12.7.2020

Svatební oblek je pánský oděv určený pro ženicha. Zde Vám dáme pár rad, jak vybrat ten správný svatební oblek.

Výběr svatebního obleku

Typ a barva svatebního obleku nemusí ladit s nevěstinými šaty. Při výběru barvy obleku by se mělo hledět na mužovu typologii. Světlý nevýrazný typ by měl volit pouze černou barvu. Muž s tmavými vlasy a snědou pletí si může obléknout sako a kalhoty světlejší barvy.

Nejčastějšími barvami svatebních obleků je černá, světle i tmavě šedá, tmavě modrá. Pro svatbu v letních měsících se hodí také bílá nebo champagne. Materiál může být matný, pololesklý či lesklý.

Co se týče typu obleku, pro svatební den není vhodný smoking, protože to je jednoznačně večerní oblek. Vybírat se může mezi oblekem trojdílným - delší sako se třemi knoflíky, doplněné vestou, nebo dvojdílným - sako na dva knoflíky, které působí ležérněji.

Pro velkolepější svatbu lze zvolit frak či žaket, etiketa v takovém případě žádá, aby stejné oblečení zvolili i nejbližší příbuzní.

Součástí pánského svatebního obleku je kromě kalhot a saka také košile, kravata, případně vesta. Košile by měla být v barvě nevěstiných šatů, kravata a vesta mohou ladit se svatební kyticí nebo jinými doplňky, které má na sobě nevěsta.

Klasický oblek

Ať už jednořadý nebo dvouřadý, je klasický oblek stále nejoblíbenější a při správném výběru vhodný pro všechny druhy svatebních obřadů. Hodí se k jednodušším šatům nevěsty a musí především dobře sedět. Dnes už často muži volí i jiné barvy než jen černou, stále oblíbenější jsou světle šedé, béžové či bílé obleky, ale povoleny jsou i pestřejší varianty. Důležité je přitom přizpůsobit výběr barvy barvě šatů nevěsty. Pokud má například nevěsta šaty smetanové, rozhodně se nedoporučuje oblek bílý. Smetanová pak působí vedle bílé zašle.

Košile by měla korespondovat s oblekem, může být také ve stejném odstínu, jako jsou šaty nevěsty. Dvouřadý oblek zůstává zapnutý, jednořadý může ženich rozepnout při sedání.

Boty by měly být šněrovací v barvě obleku, to samé platí pro ponožky. Celkový dojem může vylepšit vesta. Pánové mají mnoho možností jakou zvolit. Odlišná barva vesty dokáže oblek oživit, stejně tak materiál. Velmi luxusně působí lesklá vesta.

K obleku se nejlépe hodí kravata, v nabídce jsou dnes různé typy svatebních kravat a uzlů. Také askot – pánská šálka – vypadá velmi elegantně.

Frak

Frak je považován za nejslavnostnější večerní oblek. Je vhodný pro velké svatby, hodí se k bohatě zdobeným šatům nevěsty. Typické černé sako mírně pod pás se šosy sahajícími až pod kolena se nosí vždy rozepnuté.

Nedílnou součástí jsou kalhoty s bočními lampasy a bílá košile s naškrobeným stojáčkem a manžetovými knoflíčky.

Vesta s hlubokým výstřihem až skoro do pasu může být v černé, bílé nebo smetanové barvě, někdy bývá nahrazena širokým lesklým pásem. Motýlek by měl být bílý.

K fraku se nosí černé lakýrky, do nich pak vyšší ponožky stejné barvy. Vhodnými doplňky jsou bílé rukavice, černý cylindr a hůlka.

Smoking

Smoking je společenský večerní oblek, méně slavnostní než frak Nosí se nejčastěji v černé barvě, ale může být i bílý nebo modrý. Charakteristické jsou kontrastní lesklé klopypotažené hedvábím, někdy mohou být stejně potažené i knoflíčky.

Ke smokingu patří kalhoty téže barvy s širokými lampasy. Košile je vhodná bílá nebo béžová se stojáčkem nebo s tuhým límcem, který má přeložené špičky.

Vesta je vždy ve stejné barvě jako smoking. Motýlek by měl být černý, ručně vázaný. Doplňkem může být široký lesklý pás, který se váže kolem pasu pod vestu. Ke smokingu se nosí lakýrky a vysoké ponožky samozřejmě v barvě obleku.

Žaket

Žaket je denní oblek, dnes již ne tak častý, přesto vhodný právě ke svatebnímu obřadu. K dlouhému kabátu tmavé barvy (černá, tmavě šedá, tmavě modrá) se nosí proužkované kalhoty, bílá košile a vestička s perleťovými knoflíky, která mívá obvykle jinou barvu než je žaket – šedou nebo krémovou.

Hodí se kravata nebo askot, může být i vázací motýlek v černé barvě. K žaketu patříelegantní černé boty, nemusí být lakované. Vhodným doplňkem může být cylindr.

Výběr svatebního obleku podle ženichovy postavy

Pánové by měli přihlédnout i k typu své postavy, mohou tak lehce zakrýt některé nedostatky nebo naopak zdůraznit přednosti.

Vysoký štíhlý ženich

Pokud je muž vysoký a štíhlý, má volnou ruku při výběru. Může si dovolit téměř vše a vždy bude působit elegantně. Pro tento typ postavy se hodí moderní jednořadé obleky se zapínáním na čtyři nebo pět knoflíků, ale i klasické dvouřadé obleky. Slušet mu budou světlé barvy, štíhlý pas zvýrazní šerpy a lesklé pásy. Pozor jen na správnou délku rukávů a nohavic.

Vysoký urostlý ženich

Urostlý muž vyšší postavy by měl zvolit oblek jednoduchý a hladký, spíše s jednořadým zapínáním. Vhodné jsou tmavší barvy, které postavu opticky zeštíhlí. Vesta pomůže zakrýt větší bříško a připoutá více pozornosti obleku. Pro muže se širším obvodem pasu nejsou vhodné šerpy a pásy.

Menší štíhlý ženich

Pro menší štíhlou postavu se nejlépe hodí jednořadé sako se zapínáním na dva nebo tři knoflíky. Kalhoty by měly být klasické nebo s puky. Pánové si mohou nechat do saka všít vycpávky, které postavu opticky zmohutní. Nohy prodlouží i kalhoty s lampasy, vhodným oblekem je proto frak nebo smoking.

Menší silnější ženich

Menší silnější muž bude dobře vypadat v tmavém saku s jednořadým zapínáním na dva nebo tři knoflíky. Zapnuté sako se nesmí rozevírat a napínat. Objem pomůže zakrýt vesta, naopak naprosto nevhodné pro tento typ postavy jsou šerpy a pásy.

A ještě jeden tip. Aby se ženich odlišil od svatebních hostů, může si místo myrty připevnitna klopu saka výraznější ozdobu. Efektně působí třeba menší vazba ze stejných květin, z nichž má nevěsta svatební kytici. Pro ostatní ozdoby ovšem platí, že méně je více. Ucho plné náušnic nebo silné řetězy omotané kolem krku či zápěstí mohou celkový dojem spíš pokazit.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební oblekNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2023 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena