Svatební šaty

Jak vyčistit svatební šaty?

Jemné materiály potřebují i jemnou péči. Pokud se pustíte do čištění svatebních šatů vlastními silami, je třeba postupovat velmi opatrně, aby vám z nich nezůstal jen kostým na maškarní.

31.3.2010

Skvrny od jídla, pití nebo potu a ucouraný spodní lem, tomu se málokterá nevěsta ubrání, především pokud tráví v šatech větší část svatebního dne. Ale šaty by měly být dobře vyčištěny i v případě, že je hodláte uložit do skříně. Jak na to?

V první řadě je třeba držet se pokynů výrobce. Každá tkanina má určité vlastnosti a na teplotu vodu a všelijaké chemikálie reaguje různě, to ženy znají z běžného praní. U svatebních šatů ale obvykle cedulka se známými symboly chybí. Proto se nezapomeňte zeptat na způsob čištění už ve chvíli, kdy svatební šaty pořizujete.

Svatební šaty v pračce?

Ve většině případů se dozvíte, že svatební šaty nesmí do pračky a neměly by být běleny ani čištěny chemicky. Kromě materiálů, z kterých jsou šaty ušity, záleží také velmi na zdobení. Při praní by mohlo hodně utrpět, to se týká především našitých či lepených aplikací, jako jsou korálky, kamínky či flitry.

V mnoha svatebních salónech vám většinou na dotaz, jak se oni sami starají o to, aby jejich šaty stále zářily bělostí, odpoví, že je běžně perou v pračce s použitím nejjemnějšího programu a nejnižší teploty.

Pokud se k tomuto způsobu odhodláte doma, perte svatební šaty výhradně obrácené naruby. Můžete je také vložit do síťky nebo do vaku z jemného plátna. Mnohem šetrnější než běžné prací prášky jsou tekuté přípravky. Některé prací prášky se totiž při nízké teplotě dobře nerozpustí a zanechávají tak stopy. Nastavte pračku na program pro praní jemných textilií nebo ruční praní, teplota by neměla být vyšší než 30°C. Ždímání úplně vynechejte a šaty nechte okapat. Můžete je pověsit, ale tak, aby byla jejich váha rovnoměrně rozložená. Mokré šaty budou jistě velmi těžké a mohly by se poškodit. Po vyprání bude možná potřeba šaty naškrobit, aby neztratily tvar, na to je nejvhodnější škrob ve spreji.

Ještě než vložíte šaty do pračky, zkontrolujte nejprve pevnost zdobení a ujistěte se, že v pračce nemá co odpadnout. Pokud jsou na šatech skvrny, pokuste se je odstranit speciálními přípravky ještě před samotným praním v pračce. Na trhu je mnoho různých odstraňovačů skvrn a některé mohou být velmi silné, proto je raději nejprve vyzkoušejte na skrytém kousku šatů. Může se stát, že na látce zůstane viditelná mapa. Šetrnější než drhnutí látky rukou je použití měkkého zubního kartáčku.

Není-li to nutné, neperte celé šaty

Pokud potřebujete vyčistit jen běžné nečistoty a není třeba prát celé šaty, použijte vlažnou mýdlovou vodu. Spodek dlouhých šatů, který je k ušpinění nejnáchylnější, můžete do jemného mýdlového roztoku namočit na několik hodin a pak jemně promnout a důkladně vymáchat.

Čistírna jako nejlepší řešení? Ne vždy.

Máte-li strach pouštět se do čištění na vlastní pěst, odneste šaty do čistírny. Ta se může na první pohled jevit jako nejbezpečnější varianta, má však svá rizika. Profesionálové sice dobře znají postupy údržby jemných tkanin, ovšem ve většině případů vám sdělí, že za případné poškození, např. odpárání korálků, nepřebírají odpovědnost. Obvykle to mívají velmi jasně definováno ve smlouvě. Takže se může stát, že za vyčištění šatů zaplatíte, ovšem domů si je stejně ponesete zničené.


Najděte si dodavatele a domluvte se s nimi v naší kategorii Svatební šatyNejpropracovanější online svatební plánovač s kalkulačkou najdete tady
facebookPixel
Sledujte nás@svatba.cz
Máte zájem se prezentovat na Svatba.cz?©2025 Svatba.cz s.r.o. Všechna práva vyhrazena