Se svou haute couture udávala směr světovému módnímu průmyslu a dodnes patří k jeho největším ikonám.
Jejím cílem nebylo jen rozšířit módu aristokratů a vyšších tříd do "ulic", ale i umožnit každé ženě, nositelce jakéhokoliv jejího modelu, aby se cítila sama sebou a zároveň pohodlně.
Jejím krédem byla funkčnost a prostota. Ve své době způsobila revoluci v oděvním průmyslu a její podniky měly ve 30. letech až 3500 zaměstnanců. Byla nejbohatší módní návrhářkou Francie a říkalo se jí, zcela oprávněně a se vší úctou, královna módy.
Coco Chanel se nikdy neprovdala, třebaže jejím životem prošla celá řada velmi významných mužů. Za zmínku stojí hudební skladatel Igor Stravinskij, ruský velkokníže Dmitrij Romanov (spojovaný s případem vraždy Grigorije Rasputina), který ji věnoval "perly Romanovců", Hugh Grosvenor, 2. vévoda z Westminsteru, a francouzský malíř a žurnalista Paul Iribe.
S výjimkou jediného butiku (kde se mimojiné prodával její slavný parfém Chanel No. 5) uzavřela po vypuknutí druhé světové války všechny své salony.
Válku prožila s německým důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklage, a také se v té době přátelila s Walterem Schellenbergem. Byla proto podezřelá z kolaborace s nacisty a po osvobození musela jako „zrádkyně“ odejít do Švýcarska, kde posléze strávila devět let.
**V roce 1954 však svoji dílnu a pařížský butik opět otevřela a znovu dlouho udávala módní trendy.
Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 ve věku 87 let. Hlavním návrhářem značky Chanel je od té doby Karl Lagerfeld.**
Zdroj: wikipedia.org
Foto: Pixabay.com